Gražusis Kroatijos miestas Dubrovnikas: įdomios vietos

Dubrovniko senamiesčio stogai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Dubrovniko senamiesčio stogai

Į keliautojų akiratį vis dažniau pakliūvanti Kroatija nestokoja įdomių, užburiančių vietų – nuo dailių paplūdimių iki turtinga istorija alsuojančių miestų. Vienas jų – pietinėje šalies dalyje esantis Dubrovnikas. Šis miestas-tvirtovė gali tapti ilgam įsiminsiančia atostogų Kroatijoje pažiba ir maudynių mėgėjams, ir istorijos entuziastams. Kviečiame susipažinti su įdomiomis Dubrovniko vietomis ir pasiruošti nepamirštamai kelionei.

  Pigūs skrydžių bilietai

Trumpai apie Dubrovniką

Žydros Adrijos jūros bangų skalaujamas Dubrovnikas, kadaise vadintas Ragusa, savo istoriją skaičiuoja nuo VII a. Vos per šimtmetį gyvenvietė sparčiai išaugo ir ilgą laiką dominavo regione. Viduramžiais miestas iškilo kaip klestinčios ir turtingos Ragusos Respublikos sostinė ir ja buvo iki pat XIX a. pr. Po to nestigo permainų, o skaudžiausius randus miestas patyrė palyginti neseniai – per 1991 m. vykusią apgultį ir apšaudymą. Tačiau iš prigimties energingi ir verslūs Dubrovniko gyventojai vos per kelis dešimtmečius atstatė miestą ant kojų ir pavertė turizmo meka. Turistų pastaraisiais metais padaugėjo dar ir todėl, kad Dubrovnike buvo filmuojamas kultinis serialas „Sostų karai“. Didelis keliautojų susidomėjimas išaugino ir kainas Dubrovnike – šis miestas yra šiek tiek brangesnis už kitus Kroatijos kurortus.
Nukeliauti į Dubrovniką galima keliais būdais. Atskristi į piečiau miesto veikiantį oro uostą renkasi norintieji patogumo. O nebijantieji pasivažinėti gali surengti kelionę automobiliu palei Adrijos pakrantę ir atvykti iš kitos Kroatijos dalies. Juolab kad atstumas tarp Splito ir Dubrovniko – vos 230 km. Tiesa, pakeliui reikės kirsti siaurą Bosnijos ir Hercegovinos ruoželį.
Dubrovniko klimatas vasaromis labai karštas, o žiemomis – vėsus ir drėgnas. Norint išvengti turistų minių ir kaitros, geriausia į šį Kroatijos miestą vykti gegužės–birželio arba rugsėjo–spalio mėnesiais.

Ką nuveikti ir pamatyti žaviajame Dubrovnike?

Sakoma, kad net apsilankius kelis kartus Dubrovnikas nesiliauja žavėjęs. Bet kurios Dubrovniko lankytinos vietos vertos didžiausio dėmesio?

Dubrovniko senamiestis, Kroatija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Dubrovniko senamiestis, Kroatija

Senamiestis

Jei mieste turėsite nedaug laiko, nesijaudinkite: tiesiog apsiaukite patogius batus ir leiskitės į atradimų kelionę Dubrovniko senamiestyje. Raudonstogiai nameliai, jaukios gatvės ir ištaigingi rūmai vers aikčioti ir stebėtis.

Miesto siena

Didžiausia Dubrovniko žvaigždė – jį juosianti gynybinė siena, viduramžiais pastatyta miestui apsaugoti. Nuo jos atsiveria nuostabūs jūros ir senamiesčio vaizdai. Nors Dubrovniko sienos ilgis – vos 1,9 km, nusiteikite paprakaituoti, ypač jei keliausite vasarą.

Pločo vartai

Užkilti ant Dubrovniko miesto sienos galima keliose vietose. Viena jų – Pločo vartai. Jie nedidukai, tačiau įspūdingi. Virš jų yra skulptūra, vaizduojanti šv. Blažiejų, rankose laikantį Dubrovniko miestą.

Minčetos fortas

Minčetos fortas – tai viena gynybinės sienos tvirtovių. Tai apvalus bokštas ir drauge aukščiausia miesto sienų vieta. XIV a. iškilęs Minčetos fortas bus atpažįstamas visiems serialo „Sostų karai“ gerbėjams.

Lorenso fortas

Ant uolėto iškyšulio stūksantis Lorenso fortas taip pat atliko vaidmenį garsiajame seriale. Ši tvirtovė, nepriklausanti gynybinių sienų sistemai, pasižymi įspūdingo storio sienomis – vietomis jos siekia net 12 m. Lorenso fortas turėjęs apsaugoti miestą nuo jūra atplaukusių įsibrovėlių.

Lorenso fortas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Lorenso fortas

Stradunas – apsipirkti

Nusileidus nuo miesto sienų būtina užsukti į Straduną – pagrindinę senamiesčio gatvę. Čia verda Dubrovniko gyvenimas, veikia parduotuvės, restoranai, užkandinės ir kelionių agentūros. Stradunas – tik pėstiesiems skirta gatvė ir nors šiandien tai svarbi miesto arterija, kadaise grindinio vietoje tyvuliavo kanalas.

Rytas Gundulićeva Poljana turguje

Norite pažinti vietinių gyvenimą? Iš pačio ryto kulniuokite į Gundulićeva Poljana aikštę, kurioje veikia šviežių gėrybių ir rankdarbių turgus. Tai jauki prekyvietė, kurioje bent trumpam galima pagyventi Dubrovniko ritmu.

Pranciškonų vienuolynas

Svarstant, ką pamatyti Dubrovnike, į sąrašą būtina įtraukti didingą pranciškonų vienuolyną, menantį XIV a. Architektūriniame komplekse galima apžiūrėti seną koplyčią, liturginio meno muziejų, vietinių meistrų šedevrus ir vieną seniausių Europos vaistinių.

Įspūdinga baroko katedra

Tęsiant pažintį su religine Dubrovniko puse, verta aplankyti senamiesčio perlą – barokinę katedrą. Įspūdingas ne tik statinio eksterjeras, bet ir interjeras. Katedroje gausu meno vertybių, įskaitant Ticiano paveikslą ir iš violetinio marmuro iškaldintą šv. Jono Nepomuko skulptūrą.

Dubrovniko senamiesčio stogai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Dubrovniko senamiesčio stogai

XIV a. dominikonų vienuolynas

Dubrovniko sienos amžininkas – dominikonų vienuolynas – veikiau primena tvirtovę nei religinės paskirties statinį. Jo fasade pinasi gotikos ir renesanso bruožai, o įžengus į komplekso vidų visu gražumu atsiskleidžia grakšti XV a. koplyčia.

Onofrio fontanas

Viena įspūdingiausių lankytinų vietų Dubrovnike – Onofrio fontanas – iškilo XV a. prireikus miestą aprūpinti vandeniu. Didžiulis fontanas išpuoštas autentiškomis skulptūromis.

Architektūros šedevras – Rektorių rūmai

Ne vieną šimtmetį klestėjusios Ragusos Respublikos palikimas – didingi Rektorių rūmai, pastatyti XV a. pab. Pastatas buvo ne kartą perstatytas, tačiau jame stebėtinai harmoningai dera skirtingi architektūriniai stiliai. Rūmuose šiuo metu veikia kultūros paveldo muziejus.

Šv. Blažiejaus bažnyčia

Renkantis, ką verta pamatyti Dubrovnike, vertėtų nepamiršti ir miesto globėjui pašvęstos Šv. Blažiejaus bažnyčios. Puošni barokinio stiliaus šventovė iškilo pirmoje XVIII a. pusėje. Bažnyčia garsėja marmuriniais altoriais ir gražiais spalvoto stiklo vitražais.

Šv. Blažiejaus bažnyčia
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Šv. Blažiejaus bažnyčia

Neįtikėtini Sponzos rūmai

Sponzos rūmai Dubrovnike – dar vienas architektūros šedevras, menantis Ragusos klestėjimo laikus. Renesanso bruožų turintis pastatas ne kartą keitė paskirtį: buvo naudojamas kaip muitinė, monetų kalykla, iždinė, arsenalas ir bankas. Šiuo metu pirmuose Sponzos rūmų aukštuose įkurdintas valstybės archyvas.

Apsilankykite Dubrovniko kultūros ir istorijos muziejuje

Jei pažintis su architektūriniais miesto objektais suintriguos, nepraleiskite progos apsilankyti Dubrovniko kultūros ir istorijos muziejuje, veikiančiame Rektorių rūmuose. Muziejaus salėse atsiskleidžia Ragusos Respublikos istorija, eksponuojami portretai, monetos ir herbai.

Geriausi Dubrovniko paplūdimiai

Dubrovnikas – Kroatijos kurortas. Ir nors miesto istorija kausto dėmesį, nepamirškite skirti laiko poilsiui prie jūros. O kurį paplūdimį tam pasirinkti?

Plaukimas baidarėmis tarp uolų, Dubrovnikas, Kroatija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Plaukimas baidarėmis tarp uolų, Dubrovnikas, Kroatija

Copacabana

Į šiaurę nuo senamiesčio esantis Copacabana paplūdimys laikomas geriausiu Dubrovnike. Tačiau jame nesitikėkite ramybės – tai pasilinksminimų vieta, puoselėjanti prestižinių kurortų tradicijas. Prie paplūdimio veikia kavinės, baidarių ir irklenčių nuomos punktai, tad nuobodžiauti neteks.

Sveti Jakov

Priešingoje miesto pusėje esantis Sveti Jakov paplūdimys giriamas dėl gamtos grožio. Žalios pušys, šviesūs akmenukai ir neapsakomai mėlynas vanduo taip pakerės, kad nesinorės išvykti.

Šulić

Norintieji tiesiai iš Dubrovniko lankytinų vietų patekti į paplūdimį renkasi Šulić – Kolorinos įlankoje plytintį pakrantės ruožą. Nedidelis, tačiau jaukus paplūdimys populiarus tarp vietinių.

Banje

Banje paplūdimys taip pat lengvai pasiekiamas iš Dubrovniko senamiesčio. Tai vaizdingas pakrantės ruožas, kuriame netrūksta veiksmo. Dieną tai maudynių ir vandens sporto vieta, o sutemus Banje paplūdimys virsta turtingų ir garsių žaidimų aikštele.

Banje paplūdimys
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Banje paplūdimys

Skanios vietos pavalgyti Dubrovnike

Kroatija garsėja puikia virtuve, kurioje susipina Balkanų ir Italijos tradicijos. Tad ir Dubrovnike yra kur skaniai pavalgyti. Pasiūlysime kelias dėmesio vertas vietas.

  • Pantarul, Kralja Tomislava 1. Viduržemio jūros restoranas, tiekiantis nuostabius patiekalus iš sezoninių ingredientų.
  • Veranda, Štikovica 24a, Zaton. Atokiau nuo miesto veikiantis kroatiškas restoranas, kuriame galima susipažinti su skirtingų šalies regionų virtuvėmis.
  • Taj Mahal, Nikole Gučetica 2. Neapsigaukite – restoranas siūlo ne indišką, o bosnišką virtuvę. Tai šauni vieta susipažinti su balkaniškais patiekalais.
  • Nishta, Prijeko bb. Jaukiame senamiesčio kampelyje įsikūręs veganiškas restoranas patiks visiems daržovių gerbėjams. Valgiai čia gardūs ir išradingi.
  • Piknik Dubrovnik. Kam gražią dieną lindėti viduje? Piknik Dubrovnik suteikia galimybę iš anksto užsisakyti iškylų krepšelį, todėl galėsite vienu metu mėgautis ir gardžiu maistu, ir užburiančiais Dubrovniko vaizdais.

Dubrovnikas ne veltui vadinamas Pietų Kroatijos perlu. Nesvarbu, kiek laiko skirsite Dubrovnikui apžiūrėti – vieną dieną ar savaitę – įspūdžių išsivešite visam gyvenimui.

Video
Cities in 4K video.  Dubrovnikas
Į viršų