Geriausi žygių pėsčiomis maršrutai Europoje

Mergina su kuprine
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Mergina su kuprine

Žygiai pėsčiomis – tai mankšta kūnui, poilsis protui ir atgaiva sielai. Žingsniuoti vaizdingais takais gėrintis apylinkėmis malonu ir su bendraminčiais, ir vienumoje. Jei dairotės krypčių būsimoms aktyvioms atostogoms, pasidalysime geriausiais maršrutais pėsčiųjų žygiams Europoje. Mūsų žemyne tikrai netrūksta nuostabių takų!

  Pigūs skrydžių bilietai

Via Podiensis (Prancūzija)

Via Podiensis, dar vadinamas Le Puy keliu arba GR65 – tai maršrutas pietinėje Prancūzijos dalyje, jungiantis Le-Puy-en-Velay miestelį su baskų gyvenviete Ostabat Pirėnų papėdėje. Tai piligriminis kelias, galiausiai susijungiantis su garsiuoju Jokūbo keliu Ispanijoje. Via Podiensis driekiasi apytikriai 740 km, šis atstumas įveikiamas daugmaž per 30 dienų. Tai nemenkas išbandymas, daugeliui žygeivių tampantis piligrimine kelione. Puikiai sužymėtas takas driekiasi plynaukštėmis, vaizdingais slėniais, veda pro UNESCO saugomus viduramžių miestelius, slėpiningus miškus, kol galiausiai atveda prie dangų remiančių Pirėnų. Palei Via Podiensis nestinga žygeiviams nakvynės namų gite, kur nakvynė kainuoja €10–16. Maistas dienai atsieina apie €12–15.

Šv. Olafo kelias (Norvegija)

Piligriminį žygį galima surengti ir Norvegijoje – šioje šalyje driekiasi Šv. Olafo kelias, dar vadinamas Piligrimo keliu arba Senųjų Karalių keliu. Šis maršrutas jungia Oslo senamiestį su Trondheime stūksančia Nidaros katedra. Apytiksliai 640 km ilgio keliui įveikti dažniausiai prireikia 4 savaičių. Rekomenduojama Šv. Olafo keliu žygiuoti gegužės–rugpjūčio mėnesiais. Maršrutas driekiasi itin vaizdingomis vietovėmis: gražiais slėniais, kalnų perėjomis, pelkynais. Yra sudėtingų atkarpų, kurioms reikia ir tinkamo fizinio pasirengimo, ir žygio lazdų. Pakilus į kalnus gali užklupti liūtys arba kruša, todėl verta turėti vandeniui atsparių drabužių. Ruošiantis įveikti Šv. Olafo kelią nakvynę reikėtų suplanuoti ir užsakyti iš anksto. Viena naktis vidutiniškai kainuoja apie €53. Taip pat galima keliauti su palapine ir nemokamai nakvoti pakelėje. Valgis restorane atsieis iki €35, bet galima maistą gamintis patiems nakvynės vietose.

Nidaros katedra
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Nidaros katedra

Via Francigena (Šveicarija)

Via Francigena – dar vienas vaizdingas piligriminis maršrutas Europoje. Jis jungia Prancūziją su Italija, tačiau bene gražiausia kelio atkarpa driekiasi kalnuotoje Šveicarijoje. 215 km ilgio Via Francigena atkarpa prasideda pasienyje su Prancūzija, Sainte-Croix miestelyje, ir baigiasi ties Italijos siena. Žygio metu galima gėrėtis Alpių slėniais ir viršūnėmis, gražiaisiais Šveicarijos ežerais, senoviniais romėnų laikus siekiančiais miesteliais. Oro sąlygos Via Francigena kelyje gali netikėtai pasikeisti, todėl šiai kelionei pėsčiomis derėtų tinkamai pasiruošti. Nakvynės vietas rekomenduojama užsisakyti bent iš vakaro. Lova kukliuose svečių namuose kainuoja apie €20.

Camino de Finisterre (Ispanija)

Garsųjį Šv. Jokūbo kelią žino visi žygeiviai. Tačiau piligriminė kelionė Ispanijoje neprivalo baigtis Santjago de Kompostelos mieste. Žygį galima pratęsti leidžiantis Camino de Finisterre keliu, vedančiu iki pat Atlanto vandenyno pakrantės. Maršrutas driekiasi apie 120 km ir yra įveikiamas per 5–7 dienas. Žygeiviai gali rinktis, kuriame taškę užbaigti kelionę: Fisteroje ar šiauriau esančioje Muksijoje. Tai nuostabaus grožio takas, kuriuo keliaujant idiliškas kaimo vietoves galiausiai pakeičia dramatiški pajūrio skardžiai. Nakvynė piligrimams skirtuose hosteliuose kainuoja nuo €10. Mažiausiai antra tiek atsieis maistas per dieną.

Piligrimo statula
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Piligrimo statula

Camino Portugués (Portugalija)

Camino Portugues – Portugališkasis kelias – tai maršrutas, jungiantis Porto miestą su Santjago de Kompostela Ispanijoje. Kelio ilgis, priklausomai nuo pasirinkto maršruto, yra 260–280 km. Jei tai per mažas iššūkis, galima pradėti žygį iš Lisabonos. Tuomet teks įveikti net 620 km. Pasirinkus ilgesnįjį maršrutą galima apžiūrėti UNESCO saugomus objektus, pvz., maurų bastioną Santarem mieste ir gražiąją Koimbrą. Nakvynė piligrimams skirtose užeigose, vadinamose albergue, kainuoja €5–12.

Sicilija – Pantalikos nekropolis (Italija)

Ne visi pėsčiųjų žygiai Europoje trunka savaitę ar daugiau. Štai Sicilijos saloje, Pietų Italijoje, žygį galima įveikti ir per dieną. Vienas įspūdingiausių šioje vietovėje yra Pantalikos nekropolio takas, besitęsiantis apie 10 km. Šis vaizdingas maršrutas iš žygeivių reikalauja vidutinio pasiruošimo. Pasivaikščiojimas juo – tai kelionė į praeitį, palei antikinius uolose iškaldintus kapus. Pantalikos nekropolis – UNESCO saugomas objektas. Ruošdamiesi į žygį pasiimkite vandens ir maisto. Nakvynės žygiuojant Pantalikos nekropolio taku neprireiks.

Keliautojas Pantalikos kanjonuose
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Keliautojas Pantalikos kanjonuose

Deia – Valjidemosa (Maljorka)

Kita Viduržemio jūros sala – Maljorka – taip pat turi per vieną dieną įveikiamų pasakiško grožio takų. Vienas jų jungia Valjidemosa ir Deia miestelius. Daugmaž 10 km ilgio takas prasideda kalnuose ir pamažu leidžiasi pakrantės link. Maršrutas driekiasi pro šimtametes alyvmedžių giraites, leidžia gėrėtis žydrais jūros toliais. Valjidemosą ir Deią jungiantis pėsčiųjų takas garsėja kaip įkvėpimo tapytojams ir rašytojams šaltinis. Nors pakeliui bus gyvenviečių, rekomenduojame įsidėti užkandžių ir vandens, juolab kad kai kurios maršruto atkarpos gana stačios.

St Conan’s Way (Škotija)

Jei piligriminė kelionė pėsčiomis – būtent tai, kuo šiuo metu labiausiai reikia, pabandykite įveikti Škotijoje besidriekiantį Šv. Konano kelią (St. Conan’s Way). Apie 118 km ilgio maršrutas veda atšiauriomis, bet pasakiškai gražiomis Škotijos vietovėmis. Keliaujant galima gėrėtis viržynais, siaurais ežerais, įspūdingomis stačiomis pakrantėmis. Šv. Konano kelias įveikiamas per 6 dienas. Pakeliui tenka du kartus keltis keltu. Gegužės mėnesį organizuojami bendri žygiai Šv. Konano keliu.

Keliautojas Škotijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Keliautojas Škotijoje

Vachau slėnis (Austrija)

Vachau pasaulio paveldo takas Austrijoje – tai 180 km ilgio maršrutas, vedantis per vieną gražiausių vietovių pasaulyje. Dunojaus upės slėniu besidriekiantis kelias supažindina su regiono istorija, kultūra ir gastronomija. Žygiuojant juo galima gėrėtis plačia Dunojaus juosta, vaismedžiais apaugusiais kalnų šlaitais, praeitį menančiomis tvirtovėmis ir pilimis, jaukiais kaimeliais. Nakvynės kainos Vachau slėnio miesteliuose prasideda nuo €40 už kambarį.

Thorsmork (Islandija)

Jei takas Austrijoje veda per pasakas primenančias vietoves, tai žygis Islandijoje leis pasijusti it kitame pasaulyje. Štai Thorsmorko slėnyje driekiasi ne vienas įspūdingas pėsčiųjų takas. Vieni įveikiami lengviau, kiti reikalauja gero fizinio pasiruošimo. Tačiau pastangas atperka nežemiški vaizdai: ledynais pasipuošę kalnai, ryškiai žali slėniai ir vinguriuojančios upių juostos. O kur dar karštosios versmės, kviečiančios atsipalaiduoti po ilgo ir sunkaus žygio. Dauguma patyrusių žygeivių renkasi 55 km ilgio Laugavegur taką, įveikiamą per 3–5 dienas. Tai puikus pasirinkimas ilgojo savaitgalio žygiui. Palei jį netrūksta visą vasarą veikiančių stovyklaviečių ir trobelių. Vieta stovyklavietėje kainuoja apie €13, o namelis – apie €65. Gali tekti papildomai susimokėti už dušą.

Thorsmorko slėnis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Thorsmorko slėnis

Maltos piligriminis takas

Jei žygiuojant norisi šilumos, siūlome surengti piligriminę kelionę į Maltą. Šioje šalyje driekiasi piligriminis takas, dar vadinamas Senuoju Romėnų arba Xemxija paveldo taku. Šis maršrutas leis susipažinti su turtingu istoriniu salos paveldu. Keliaujant 2,5 km ilgio taku galima apžiūrėti neolitines šventyklas, kapavietes, romėnų pirtis ir tūkstantmečius medžius. Be to, Xemxija miestelyje prasidedantis maršrutas supažindina ir su Maltos kaimo peizažais. Visų geriausia tai, kad Maltos piligriminis takas įveikiamas vos per kelias valandas. Tai puikus būdas paįvairinti viešnagę šioje šalyje.

Visoje Europoje netrūksta vaizdingų takų įdomiems žygiams. Jei atostogų metu nesinori sėdėti rankas sudėjus, leiskitės į piligriminę arba pažintinę kelionę pėsčiomis ir atraskite mūsų žemyno grožį, susipažinkite su tūkstantmete istorija.

Į viršų