Cape Verde arba Žaliojo Kyšulio salos: kas laukia Afrikoje?

Santa Maria paplūdimys ir pantoninis tiltas Sal saloje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Santa Maria paplūdimys ir pantoninis tiltas Sal saloje

Žaliojo Kyšulio salos, dar vadinamos Cape Verde salomis, plačiai pabirusios Atlanto vandenyne, į Vakarus nuo Afrikos krantų. 18 didesnių ir mažesnių salų grupė – vulkaninės veiklos rezultatas. Visos Žaliojo Kyšulio salos labai skirtingos – vienur dangų remia statūs kalnai, kitur platūs balto smėlio paplūdimiai susilieja su žydru Atlanto vandenynu, o dar kitur atšiaurus kraštovaizdis leidžia pasijusti it kitoje planetoje. Tačiau visas jas vienija neprilygstamas vietinių svetingumas ir maloni atostogų nuotaika. Visiems, trokštantiems naujų potyrių, papasakosime, ką pamatyti Žaliojo Kyšulio salose.

  Pigūs skrydžiai į Žaliojo Kyšulio salas

Ko tikėtis Cape Verde?

Žaliojo Kyšulio salos – tikras vasaros kraštas. Salyne vyrauja tropinis jūrinis klimatas, todėl orai Žaliojo Kyšulio salose atostogoms palankūs ištisus metus. Sausiausia – žiemos metu, o vasarą prasideda drėgnasis sezonas. Tačiau nereikia baimintis – neretai ištisomis savaitėmis neiškrenta nė lašas lietaus.

Klimatas, be abejo, turi įtakos ir salų gamtai. Rytinės salos, įskaitant Salio ir Majo, – gana sausringos, pasižyminčios skurdžia augalija. Pastarojoje užtat puikios sąlygos druskos gavybai. Tuo tarpu vakariniame salyno pakraštyje esanti Švento Antano sala – pati žaliausia ir derlingiausia. Būtent joje užauginama didžioji dalis vaisių ir daržovių. Kadangi salos išsidėsčiusios gana plačiai, patogiausia iš vienos į kitą keliauti lėktuvais. Salyne veikia pigių skrydžių bendrovė, todėl skrydžių bilietai įperkami net taupesniems keliautojams.

Žaliojo Kyšulio salose gyvenimas teka neskubriai. Vietiniai vadovaujasi posakiu „no stress“ (liet. jokio streso). Tai keliautojus iš karto nuteikia lėtoms, tingioms atostogoms. Jei dienos salyne eina palyginti lėtai, tai vakarais baruose ir klubuose užverda energingas gyvenimas – šokama, dainuojama, muzikuojama. Keliautojai taip pat raginami įsitraukti į siautulingą salsą. Dar vienas kultūrinis Žaliojo Kyšulio salų ypatumas – morabeza. Taip vadinamas vietinių gyventojų svetingumas, kurio dėka atostogautojai pasijunta kaip šeimos nariai.

Vykstant į Žaliojo Kyšulio salas viza reikalinga, tačiau ją galima įsigyti oro uoste. Salyne galioja vietinė valiuta – Žaliojo Kyšulio eskudas. 1100 eskudų prilygsta 1 eurui. Saloje yra valiutos keityklų, kuriose galima įsigyti eskudų. Skiepai keliaujant į Žaliojo Kyšulio salas nebūtini, tačiau egzistuoja nedidelis maliarijos ir Zikos viruso pavojus, todėl derėtų imtis atsargumo priemonių.

Žaliasis Kyšulys - Sal (Druskos sala)
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Žaliasis Kyšulys - Sal (Druskos sala)

Ką pamatyti Žaliojo Kyšulio salose?

Kadangi Žaliojo Kyšulio salos tokios skirtingos, atostogaujant jose nėra kada nuobodžiauti. Smėlio kopas keičia rūkstantys ugnikalniai, šiuos – žaliuojančios kalvos, o pakrantėse snūduriuojančius žvejų kaimelius – energingi miestai. Štai turistų pamėgta Salio sala didžiuojasi nuostabiais paplūdimiais ir priekrančių vandenimis, viliojančiais vandens sporto mėgėjus. Salyje taip pat yra nežemiško grožio užgesęs ugnikalnio krateris – Pedra de Lume. Jame veikia druskos garyklos. Apsilankius Pedra de Lume galima pamirkti sūriame vandenyje arba pasilepinti sveikatinančiomis druskų procedūromis. Tuo tarpu kitame salos krašte, Buracona pakrantėje, vienoje oloje tyvuliuoja veriamai žydras vanduo, vadinamas Olho Azul – mėlynąja akimi. Išties įspūdingas reginys.

Tuo tarpu kaimyninėje Boa Vištos saloje saulėje tviskantys smėlynai bent trumpam nukelia į Afriką, į neaprėpiamą Sacharos dykumą. Nuo rytinėje salos pusėje esančio švyturio Morro Negro atsiveria kvapą gniaužiantys Atlanto vaizdai.

Visai kitokį įspūdį sukuria žalioji Šventojo Antano sala. Statūs žaliuojantys kalnai šauna viršun ir staigiai leidžiasi žemyn, virsdami upių slėniais, tarpekliais ir užgesusių ugnikalnių krateriais. Šventojo Antano sala – tikras žygeivių rojus, tad jei pabodo drybsoti Žaliojo Kyšulio paplūdimiuose, aukitės patogius batus, išsirinkite fizinį pajėgumą atitinkantį maršrutą ir pirmyn gėrėtis pasakiškais kraštovaizdžiais. Dramatiška gamta vilioja ir Fogo sala, kurioje dunkso aukščiausias Žaliojo Kyšulio salų taškas – Fogo ugnikalnis, kylantis į 2,8 km aukštį. Ugnikalnis aktyvus, bet jau kelis šimtus metų nekelia grėsmės keliautojams ir gyventojams.

Panorėjus pasidžiaugti miesto gyvenimu, rekomenduojama vykti į San Vinsentės saloje esantį Mindelą. Šis jūrų uostas – tikroji salyno širdis, svarba lenkianti net Žaliojo Kyšulio salų sotinę Prają. Mindelo gatvėse vis dar juntama portugalų ir britų įtaka – nuo grakščių XIX a. visuomeninių pastatų fasadų iki kuklių baltasienių bažnyčių. Mindelas – tarytum gabalėlis Europos Afrikoje. Čia verda aktyvus kultūrinis gyvenimas, o prieš prasidedant Gavėniai gatves sudrebina didžiausias salyne karnavalas.

Mindelas, Žalias Kyšulys
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Mindelas, Žalias Kyšulys

Pramogos patiks vandens mėgėjams

Ką geriau veikti Atlanto skalaujamose salose, jei ne išbandyti pačias įvairiausias vandens pramogas? Sąlygos Žaliajame Kyšulyje tam tiesiog tobulos, o populiariausios tarp vandens sporto mėgėjų yra Salio ir Boa Vištos salos. Žiemos mėnesiais, kai sustiprėja vėjas, pakrančių vandenis nusėja banglenčių, burlenčių ir jėgos aitvarų entuziastai. Toks vaizdas neabejotinai suvilioja ir visiškus naujokus. Laimė, kurortuose veikia mokyklos, net nepatyrusius atostogautojus paruošiančios Atlanto bangoms.

Jei nesate pamišę dėl adrenalino, bet vis tiek norėtumėte smagiai praleisti kelias valandas ant vandens, galima išsinuomoti baidares arba irklentes. Pramogos laukia ir po vandeniu. Beveik visose salose, išskyrus Fogo ir Bravos, veikia nardymo centrai. Tai puiki proga pasigėrėti povandeniniu Žaliojo Kyšulio salų pasauliu. Geriausios sąlygos nardyti – balandžio–spalio mėnesiais. Jei pasiseks, panirus po vandeniu jums pasirodys jūrų vėžliai ir gal net viena kita delfininių šeimai priklausanti ilgapelekė grinda.

Žvejybos mėgėjai taip pat ras veiklos Žaliojo Kyšulio salose. Kadangi aplinkiniai vandenys žuvingi, užsisakius žvejybinę išvyką galima tikėtis nemenko laimikio. Ar nebūtų smagu pasigirti sugavus marliną, buriažuvę arba geltonpelekį tuną? O jei labiau patinka žuvis ne gaudyti, o stebėti, pasirinkite neįprastą pramogą – įsibridus į vandenį šerti ryklius.

Santa Maria paplūdimys, Žaliojo Kyšulio saloje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Santa Maria paplūdimys, Žaliojo Kyšulio saloje

Kuo nustebins maistas ir gėrimai Cape Verde?

Žaliojo Kyšulio salų virtuvėje gausu portugališkų, kreoliškų ir afrikietiškų atgarsių. Mitybos pagrindas – žuvys ir jūrų gėrybės, dosniai dovanojamos Atlanto vandenyno. Dažnai jos patiekiamos tiesiog pakeptos ant grotelių arba virtos garuose. Žaliojo Kyšulio patiekaluose gausiai naudojami prieskoniai, todėl nusiteikite tikrai skonių fiestai! Nacionaliniu salyno patiekalu laikomas sotus troškinys cachupa, gaminamas iš pupelių, kukurūzų, įvairių daržovių ir mėsos arba žuvies. Ne mažiau populiari ir vištienos sriuba canjo. Taip pat verta paragauti coldo de peixe – žuvies ir daržovių sriubos. Kadangi aplinkiniuose vandenyse gausu tunų, vietinėje virtuvėje netrūksta patiekalų su šia žuvimi, pradedant aštriais pyragėliais pastel com diablo dentro, baigiant marinuotu žaliu tunu, patiekiamu pjaustytu riekelėmis (carpachio) arba kapotu (tartar).

Geriausias desertas – salose augantys vaisiai: papajos, gvajavos, mangai ir kokosai. Tačiau nepraleiskite progos paragauti ir kitokių saldėsių, pavyzdžiui, Fogo kavos pudingo arba pyrago bol de cus-cus. Sočią vakarienę būtina palydėti stikliuku vietinio cukranendrių romo. Jis patiekiamas grynas arba pagardintas citrusiniais vaisiais, cukrumi ir gvazdikėliais.

Tradicinis Žaliojo kyšulio patiekalas - Cachupa
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tradicinis Žaliojo kyšulio patiekalas - Cachupa

Atsiliepimai iš kelionės po Žaliąjį Kyšulį

Ne vieni keliautojai į Žaliojo Kyšulio salas vyko pavilioti egzotinės kelionės pažado ir nenusivylė. Kiekviena sala – vis kitas pasaulis: nuo kalnuotų Šventojo Antano salos peizažų iki plačių Salio ir Majo salų smėlynų. Todėl pabuvojusieji salyne ragina kitus keliautojus neužsibūti vienoje saloje ir pasistengti Žaliojo Kyšulio salas pažinti kuo geriau.

Atsiliepimai apie Žaliojo Kyšulio salas atskleidžia, kad keliautojams labiausiai įsiminė gamtos grožis, puikus oras ir vietinių gyventojų svetingumas. Atostogaudami salyne jie jautėsi kaip namie – tik saulė ryškiau švietė ir kiekviename žingsnyje lydėjo uždegantys muzikos ritmai. Keliautojai kone sutartinai tvirtino kelionės į šią Afrikos valstybę niekada nepamiršią, o dalis žadėjo grįžti, nes dar ne visos salos aplankytos, ne visas maistas išragautas.

Žaliojo Kyšulio salose patiks ir pasyvaus, ir aktyvaus poilsio mėgėjams. Į šią šalį rekomenduojama vykti tiems, kurie nori džiaugtis ištisus metus vasarišku oru, mėgautis vandens pramogomis ir gėrėtis nuostabia gamta.

Video
diariesof video.  Discover the beauty of the Cape Verde islands - diariesof destinations
Į viršų