Bulgarija – neatrastas Juodosios jūros pakrantės lobis

Skaidriausios Juodosios jūros pakrantės savininkė, kurioje gausu pačių seniausių Europos miestų, aukštų kalnų, persimaišiusių Rytų ir Vakarų tradicijų – kas? Bulgarija vis dar maloniai nustebina daugelį keliautojų. Šalis plati, didelė ir įvairi, todėl joje verta praleisti dvi savaites ir daugiau. Be to Bulgarijoje puikios prekių bei paslaugų kainos, leidžiančios iš tiesų atostogauti ir neskaičiuoti kiekvieno cento.

Ką pamatyti Bulgarijoje: pakrantė

Pirmiausiai Bulgarija kelionės garsios savo Juodosios jūros kurortais, kurie yra ne tik viešbučių ir paplūdimių teritorijos, tačiau ir vieni seniausių Europos miestų – Balčikas, Varna, Neseberas, Pomorjė, Burgasas, Sozopolis. Vieni Bulgarijos kurortai didesni, kiti mažesni, tačiau juose visuose yra gausu senų civilizacijų palikimo.

Varnos panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Varnos panorama

Varnos miesto lobiai

Žinomiausias ir didžiausias Bulgarijos kurortas – Varna. Tai trečias didžiausias šalies miestas ir Bulgarijos jūrų uostų bei kurortų sostinė. Prie jūros išsidėstęs, pusę milijono gyventojų turintis miestas traukia lankytojus savo muziejais, restoranais, naktiniu gyvenimu. Netoli Varnos įsikūrusi ir viena žymiausių Bulgarijos kurortinių zonų – Auksinės smiltys. Čia rasite įvairių klasių viešbučių, gražius pakrantės vaizdus, skaidrią jūrą ir auksinius plačius paplūdimius. Auksinėse smiltyse gausu mineralinių vandenų baseinų ir gydyklų.

1972 m. Varnoje rastas pats seniausias pasaulyje Aukso lobis. Daugiau nei 3000 auksinių papuošalų ir artefaktų sudėjus kartu sveria 6 kg. Auksas rastas Varnos Nekropolyje – senovinėse 4500 m. pr. Kr. siekiančiose kapavietėse. Dabar šiuos aukso dirbinius galima išvysti Varnos muziejuje, o Varnos  Nekropolį taip pat galima aplankyti pavažiavus tik 4 km nuo miesto centro. Gausus aukso lobis liudija, kad jau daugiau nei prieš 6000 metų Bulgarijos teritorijoje gyveno turtingos ir galingos civilizacijos.  Varnoje gausu ir graikų bei senovės romėnų, Bizantijos imperijos palikimo.

Balčikas – vieta, kur galima įkvėpti gaivaus jūros oro

Jei Varna, Burgasas ar kiti Bulgarijos Juodosios jūros kurortai jums pasirodys per dideli, per triukšmingi ar pilni turistų, visada galite atvykti į Balčiką. Tai jaukus, baltose pakrantės uolose įsitaisęs miestukas ir žvejų uostas. Nuo baltų uolų ir kilo Balčiko pavadinimas. Kaip ir kiti pajūrio kurortai, Balčikas yra labai senas miestelis – jį prieš 2500 metų įkūrė atvykėliai iš Graikijos. Pakrantės promenada čia kažkiek primins Kuršių Nerijos kurortus Lietuvoje, ramybė Balčike tiesiog įtraukia ir nepaleidžia.

Pagrindinės Balčiko turistinės vietos – etnografinis Etyro kompleksas, kuriame galima susipažinti su bulgariškais tradiciniais amatais ir 1940 m. šalia karališkos rezidencijos įkurtas botanikos sodas su 2000 augalų rūšių. Čia savo vasaras mėgdavo leisti pati Rumunijos karalienė Marija.

Balčikas, Bulgarija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Balčikas, Bulgarija

Ką veikti Bulgarijoje: gamta, kalnai ir miestai

Vis dėlto žemyninėje Bulgarijos dalyje, tolėliau nuo Juodosios jūros, taip pat apstu nuotykių, gamtos ir gražių bei įdomių miestų. Bulgarija garsėja savo cerkvėmis ir bažnytiniu menu, žiemą čia veikia nebrangūs bet pakankamai kokybiški slidinėjimo kurortai, Bulgarijos miškuose gyvena vilkai, meškos ir lūšys bei glūdi senų trakių genčių palikimas, todėl čia ras ką veikti ir religijos, ir istorijos, ir žygių, ir slidinėjimo mėgėjai visais metų laikais.

Čia prasideda Bulgarija, kelionės: sostinė Sofija

Tarp seniausių Europos miestų ne išimtis ir Bulgarijos sostinė Sofija. Tai vienas iš Europos centrų, kur susiduria du kontrastingi Rytų ir Vakarų pasauliai. Sofiją formuoja ir pietiečių tradicijos, Osmanų imperijos pėdsakai, ir centrinės Europos palikimas. Tad spalvų šiame mieste nestinga.

Pirmiausiai Sofija žymi mineralinėmis ir gydomosiomis versmėmis, kurios čia trykšta iš po žemės. Mieste gausu cerkvių ir krikščioniško palikimo. Sofijos Aleksandro Nevskio katedra sutraukia daug piligrimų kiekvienais metais – ją būtina pamatyti viešint Bulgarijos sostinėje. Sofijoje visais metų laikais malonu pasivaikščioti po parkus ir skverus, čia gausu ir meno muziejų. Naktinis gyvenimas keliose pagrindinėse ir prašmatniose Sofijos gatvėse taip pat verda – čia pilna barų, restoranų, linksmybių vietų, o kainos tikrai patrauklesnės nei daugelyje Europos šalių.

Šiame mieste gausu ir tradicinio, įvairaus, gausaus bulgariško maisto restoranų ir modernių pasisėdėjimo bei vakarieniavimo vietų. Sofijoje yra viena žymesnių Europoje virtuvės šefų mokyklų, todėl esant sostinėje tikrai verta išbandyti įvairią šalies kulinariją.

Veliko Tarnovas – romantiškiausias Bulgarijos miestas

Viduramžiškas Veliko Tarnovo miestas privers jus pasijusti tarsi kino juostoje. Kalvų šlaituose „sutūpę“ senoviniai grakštūs namukai suformuoja vieną gražiausių miesto vaizdų visoje Bulgarijoje. Miestą puošia ir upė bei miškai. Be to čia puikiai atnaujintas Tsarevetso fortas – Antrosios Bulgarijos imperijos buvusi citadelė. Veliko Tarnovas – senoji Bulgarijos sostinė.

Veliko Tarnove yra antras didžiausias Bulgarijos universitetas, todėl mieste gausu jaunimo, yra daug atvykėlių iš kitų šalių. Miestas įsitaisęs tarp Rumunijos sostinės Bukarešto ir Turkijos metropolio Stambulo, todėl Veliko Tarnove nuolat sukiojasi ir keliautojai maišantys visą Europą. Antra vertus, tai miestas, kuriam apžiūrėti, vienos dienos tikrai maža.

Veliko Tarnovo panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Veliko Tarnovo panorama

Rusė – pasienyje su Rumunija

Dažnas keliautojas lankantis Bulgariją, keliauja apžiūrėti ir Rumunijos, o pasienį geriausia kirsti Rusė miestuke. Šalia didingo Dunojaus įsikūręs grakštus miestas dėl savo architektūros ir aikščių dar vadinamas mažąja Viena. Rusė puošia ir 2000 metų skaičiuojantis romėnų fortas. Kaip pakankamai nedidelis miestas, Rusė, apart vaizdingų Dunojaus krantų, turi ir nemažai muziejų atspindinčių krašto istoriją ir raidą.

Bulgarija kainos – ką svarbu žinoti

Svarstantiems ar verta keliauti į Bulgariją – dar vienas argumentas – patrauklios kainos. Bulgarijoje gausu tradicinio ir įvairaus maisto, kurortų ir įvairiausių pramogų bei paslaugų, tačiau visos jos kainuoja mažiau nei didžiojoje dalyje Europos.

Kainos Bulgarijoje:

  • Bulgarijos kurortuose maistas restorane kainuoja 20-30 proc. pigiau lyginant su Lietuvos pajūriu.
  • Nakvynę prie Juodosios jūros rasti galima trečdaliu pigiau.
  • Bulgarijos sostinė Sofija nuolat šmėžuoja pigiausių Europos turistinių miestų dešimtukuose.
  • Bulgarijos sostinėje restoranai net 40 porc. pigesni nei mūsų didžiausiame mieste, Vilniuje.
  • Butų nuoma pigesnė net 50 proc.

Tad pavalgyti ir nakvoti Sofijoje tikrai galėsite pakankamai pigiai. Tereikia ten nuvykti!

Į viršų