Belgijos sostinė Briuselis – ne tik šokolado mėgėjams

Briuselio miesto panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Briuselio miesto panorama

Bene visi Belgijos miestai atrodo tarsi nužengę tiesiai iš pasakos: smailūs gotikiniai bokštai, dailūs namai mažais langeliais ir į tylius kanalų vandenis kasas sumerkę gluosniai. Jei pažinčiai su šia nedidele, bet gražia šalimi turite nedaug laiko, bet norite kuo daugiau patirti, sukite į Belgijos sostinę. Briuselis pasižymi ir belgišku žavesiu, ir kosmopolitiško didmiesčio kerais. Nuo žibančių stiklinių Europos Parlamento sienų iki paauksuotų gotikinių Didžiosios aikštės statinių – Belgijos sostinė turi ką pasiūlyti įvairaus skonio keliautojams.

  Pigūs skrydžių bilietai

Kur yra Briuselis ir kodėl verta ten nuvykti?

Didžiausias Belgijos miestas Briuselis įsikūręs kone pačioje šalies širdyje, pusiaukelėje tarp Antverpeno ir Šarlerua. Tai sąlyginai nedidelė sostinė – pačiame mieste gyvena vos daugiau nei 176 tūkst. gyventojų. Tačiau neapsirikite – nepaisant kuklaus dydžio Briuselis yra energingas daugiakultūris miestas, galintis pasigirti įdomiomis lankytinomis vietomis. Belgijos sostinėje yra ir triukšmingų vietų, ir tylesnių kampelių ramiems vakarams. Įvairovės miestui suteikia ir tai, kad jame posėdžiauja Europos Parlamentas, veikia kitos Europos Sąjungos institucijos. Nemaža dalis nuolatinių gyventojų – kitataučiai, suteikiantys Briuseliui savų prieskonių. Belgijos sostinėje oficialiai įteisintos dvi kalbos: prancūzų ir olandų, tačiau pastarąja bendrauja mažuma.

Briuselis nėra labai brangus miestas. Net pačiame centre galima rasti viešbučių, siūlančių dviviečius kambarius už 50–60 eurų nakčiai, o užkandinėse galima papietauti už maždaug 10 eurų. Viešojo transporto bilietėlis, galiojantis 1 val., kainuoja 2,10 euro.

Briuselyje priimta elgtis pabrėžtinai mandagiai. Įžengdami į parduotuvę būtinai pasisveikinkite su darbuotojais, o išeidami palinkėkite geros dienos. Aptarnaujančiojo personalo prielankumą pelnysite, jei išmoksite kelias frazes prancūziškai. Pasisveikindami ištarkite bonjour, išeidami – bonne journée arba bonne soirée. Už atneštą maistą arba gėrimus padėkokite trumpu merci.

Turistus Briuselis traukia gražia architektūra, klestinčiu kultūriniu gyvenimu, pramogų įvairove, gardžiu maistu ir alumi. Bet prieš prabildami apie skrandžio malonumus išsiaiškinkime, ką aplankyti Briuselyje.

Briuselis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Briuselis

Nemokamos lankytinos vietos – ko nepraleisti?

Jei esate taupus keliautojas, nudžiugsite – pasigrožėti Belgijos sostine galima neišleidžiant nė cento, mat Briuselyje nestinga nemokamų lankytinų vietų. Norėdami pajusti miesto dvasią keliaukite į jo širdį – Didžiąją aikštę. Gotikinio stiliaus smailėmis pasipuošusių pastatų supama aikštė vakarais ir savaitgaliais virsta vienu dideliu vakarėliu po atviru dangumi – nusiteikite pasistumdyti su kitais smalsiais keliautojais. Jei norite puošniaisiais auksu dekoruotais statiniais pasigėrėti netrukdomi, į Didžiąją aikštę traukite iš pačio ryto – jūsų lauks tyla ir ramybė.

Briuselis – ne tik Belgijos, bet ir komiksų sostinė. Net jei nelabai domitės šiuo literatūros žanru, užsukite į vieną iš komiksų parduotuvių. Garantuojame, kad jus nustebins didžiulis pasirinkimas. Taip pat nepraleiskite progos vaikštinėdami gatvėmis pasigėrėti komiksų veikėjais, perkeltais ant pastatų sienų. Surenkite freskų medžioklę – suraskite belgų numylėtą Tintiną su bendražygiais arba narsųjį Asteriksą. Briuselio pastatus puošia ir tikrų asmenybių atvaizdai. Karališkajame kvartale ant vienos sienos šelmiškai šypsosi vienu metu mieste gyvenusi ir koncertavusi atlikėja Žozefina Beiker.

Komiksų įkvėptos freskos – ne vieninteliai žaismingi Briuselio lankytini objektai. Miesto simboliu jau seniai laikoma skulptūra-fontanas Besišlapinantis berniukas. Šis nedidelis netoli Didžiosios aikštės esantis fontanėlis traukia turistus trumpam stabtelėti. Beje, jis turi porininkę – Fidelitė skersgatvyje esančią Besišlapinančią mergaitę.

Vaikštinėjant po Briuselį verta užsukti į miestui gaivios žalumos teikiančius parkus. Pačiame centre, greta Karališkųjų rūmų, plytintis Briuselio parkas garsėja klasicistinėmis skulptūromis ir ramia atmosfera. O štai Penkiasdešimtmečio parkas, įrengtas Belgijos nepriklausomybės jubiliejui paminėti, gali pasigirti ne tik iščiustytomis vejomis, bet ir muziejų gausa. Didybės šiam parkui suteikia 1880 m. iškilusi triumfo arka.

Penkiasdešimtmečio parkas, Triumfo arka
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Penkiasdešimtmečio parkas, Triumfo arka

Geriausi muziejai Briuselyje

Lankydamiesi Briuselio Penkiasdešimtmečio parke galite užsukti į vieną jame veikiančių muziejų. Pasirinkimas didelis – smalsių lankytojų laukia meno ir istorijos, karo ir net senovinių automobilių ekspozicijos. Parke įsikūręs Meno ir istorijos muziejus gali pasigirti labai turtinga kolekcija, surinkta iš Egipto, Centrinės Amerikos, Graikijos ir kitų kraštų. Šiek tiek tolėliau veikiančio interaktyvaus Gamtos mokslų muziejaus pasididžiavimas – visa dinozaurų šeimyna. Tačiau neabejotina Briuselio muziejų pažiba – Karališkieji dailės muziejai, pristatantys senųjų meistrų ir šiuolaikinių tapytojų kūrybą. Erdviose muziejų salėse paveikslai atsiskleidžia visu gražumu. Atskiras 4 aukštų muziejus skirtas vienam garsiausių belgų tapytojų – siurrealistui Renė Magritui.

Prie muziejų galima priskirti ir Briuselio šiaurėje stūksantį Atomiumą – milžinišką geležies kristalinę gardelę, iškilusią 1958 m. pasaulinei parodai. Žvilgantis metalinis objektas, turėjęs veikti tik pasaulinės parodos metu, lankytojus traukia iki šių dienų. Viduje veikia ekspozicijos, pristatančios pasaulinę parodą ir nukeliančios į septintąjį XX a. dešimtmetį, o viršuje įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria Briuselio apylinkių vaizdai. Greta Atomiumo veikia miniatiūrų parkas Mini Europa. Lietuvą jame pristato Vilniaus Šv. Jonų bažnyčios ansamblio miniatiūra.

Atomiumas, Briuselis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atomiumas, Briuselis

Skaniausios miesto vietos išalkusiems

Tarp lankomiausių Briuselio vietų galima paminėti ir gardų maistą tiekiančias maitinimo įstaigas. Miestas garsėja puikia gastronomine kultūra – pradedant kvapniais vafliais ir baigiant jūrų gėrybėmis. Vietų pavalgyti Belgijos sostinėje daug, o ieškant priimtiniausių kainos ir kokybės santykio atžvilgiu reikia atminti vieną taisyklę: kuo arčiau Didžiosios aikštės, tuo prasčiau. Aplink šią aikštę rikiuojasi turistiniai restoranai, kuriuose belgiškos autentikos – nė kvapo. Jei norite paragauti kokybiškų belgiškų patiekalų, paėjėkite į šalį, pavyzdžiui, už Šv. Mykolo ir Gudulos katedros.

Išsirinkę restoraną ragaukite tradicinių patiekalų: midijų su keptomis bulvytėmis, aluje troškintos jautienos, keptų krevečių, triušienos, dešrelių su bulvių koše. Nepamirškite greta užsisakyti alaus. Jo pasirinkimas Belgijoje labai didelis, tad jei sunku išsirinkti, prašykite pagalbos barmeno arba padavėjo. Darbuotojai mielai parinks prie patiekalo geriausiai derantį alų.

Viešnagė Briuselyje neįsivaizduojama be tradicinių desertų – kokybiško šokolado ir vaflių. Pastarųjų galima įsigyti geltonuose autobusiukuose, išsibarsčiusiuose prie lankytinų Briuselio vietų. Tik venkite vaflių kioskų, išsidėsčiusių aplink Didžiąją aikštę.

Belgiški vafliai Briuselyje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Belgiški vafliai Briuselyje

Ekskursija Europos Parlamente

Ką veikti Briuselyje, jei visi muziejai jau apžiūrėti, o skrandis pamalonintas belgiškais skanumynais? Apsilankykite Europos Parlamente – Europos Sąjungos įstatymų leidybos institucijoje. Patirti, kaip priimami sprendimai ir kaip jie galiausiai formuoja eilinio ES piliečio gyvenimą, galima keliais būdais. Geriausia pradėti nuo vizito Station Europe – buvusios traukinių stoties patalpose įrengto lankytojų centro. Jame susipažinsite su demokratijos ES procesais, o papildytosios realybės sprendimai ir specialios „akutės“ į praeities parlamentą padės dar geriau perprasti šią instituciją.

Apsilankius Briuselyje galima gyvai stebėti vieną iš Europos Parlamento posėdžių – tereikia užsukti į posėdžių salę. Lankytojai čia priimami ir po vieną, ir grupėmis. Tereikia išsirinkti dieną, kai vyksta posėdis, ir prie lankytojų įėjimo atvykti šiek tiek anksčiau.

Dar viena vieta pasinerti į Europos Parlamento veiklą – Parlamentariumas. Tai interaktyvus lankytojų centras, patiksiantis įvairaus amžiaus asmenims. Beje, įėjimas į Station Europe, parlamento posėdžių salę ir Parlamentariumą yra nemokamas, tad būtinai aplankykite šias įdomias Briuselio vietas.

Lankytinų objektų įvairovė Belgijos sostinėje tokia didelė, kad nereikės ilgai sukti galvos, ką pamatyti Briuselyje. Žavėkitės turtingomis muziejų kolekcijomis, gėrėkitės spalvingomis freskomis ir palepinkite gomurį gardžiais patiekalais – Briuselio potyrių spektras išties platus.

Į viršų