Automobiliu aplink Kretos salą

„Balos” paplūdimys Kretoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  „Balos” paplūdimys Kretoje

Kretos sala – didžiausia iš Graikijai priklausančiųjų ir viena populiariausių kelionių krypčių Viduržemio jūroje. Kerintys paplūdimiai, jaukūs miesteliai, tūkstantmetės istorijos aidai – štai ką keliautojams gali pasiūlyti šis sausumos lopinėlis. O norint atrasti viską, ką sala gali pasiūlyti, geriausia ją apkeliauti automobiliu. Nusiteikite – atostogos Kretoje bus tobulos!

  Pigūs skrydžiai į Kretą

Įdomios Kretos vietos keliaujant automobiliu

Nors Kretos kurortai patenkins tingių atostogautojų poreikius, smalsesnius keliautojus raginame neužsisėdėti vienoje vietoje ir apvažiuoti salą, aplankant gamtos objektus, vaizdingus miestelius ir istorines vietas. Juk Kretos sala – tiesiog neišsenkantis įspūdžių lobynas.

Pažintį su gražiąja Graikijos sala galima pradėti nuo Lasičio plynaukštės, iškilusios virš jūros. Tai gana derlinga ir žalia Kretos dalis, kadaise garsėjusi malūnų gausa. Šioje plynaukštėje yra Dikti kalno ola – pasak legendos, būtent joje gimė dievas Dzeusas. Ola pilna įspūdingų stalaktitų ir stalagmitų, o jos dugne telkšo ežerėlis. Norėdami aplankyti Dikti olą, nusiteikite pasportuoti, nes privažiuoti automobiliu prie pat įėjimo nėra galimybės.

Jei važinėdami po Kretos kalnus užsimanysite atgaivos, traukite į rytinę salos dalį, Kournas ežero link. Šis gėlo vandens telkinys, jaukiai įsitaisęs kalnų apsuptyje, – puiki vieta bent trumpam atokvėpiui. Ežere galima paplaukioti vandens dviračiais, o šalia yra restoranų, parduotuvių ir viešbučių.

Kournas ežeras
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kournas ežeras

Tuo tarpu didžiausią Europoje Samarijos tarpeklį apžiūrėti vykstant automobiliu beveik neįmanoma – į jį galima patekti tik pėsčiomis, o įveikus visą 16 km maršrutą patogiausia sėsti į laivelį, kuris nugabens ten, kur reikia. Todėl išvyką į šį gamtos objektą planuokite be automobilio.

Graži gamta – ne viskas, ką galima pamatyti Kretoje. Keliaujant automobiliu patogu aplankyti ir įspūdingiausius salos miestus, kuriuose istorinės vietos dera su vaizdingais paplūdimiais. Bene pirmoji tarp lankomiausių miestų rikiuojasi Chanija, garsėjanti XIII–XVI a. gyvenvietę valdžiusių venecijiečių ir vėliau šeimininkavusių osmanų palikimu. Apžiūrėkite jaukias gatveles, senąjį uostą, gynybinės sienos likučius ir janyčarų mečetę.

Į vakarus nuo Chanijos įsikūręs Retimnas taip pat mena Venecijos Respublikos klestėjimo laikus. Virš uosto dunkso XVI a. tvirtovės griuvėsiai, miestelyje veikia keli muziejai, o į vakarus nuo uosto driekiasi ilga paplūdimių juosta. Tuo tarpu užsukus į salos sostinę Heraklioną patartina aplankyti archeologijos muziejų, kurio turtinga kolekcija supažindina su ilga Kretos istorija. Visai netoli Herakliono galima apžiūrėti vieną įspūdingiausių Kretos lankytinų vietų – Knoso rūmus. Tūkstantmečius skaičiuojantys rūmai – kadaise klestėjusios Mino civilizacijos palikimas. Legenda byloja, kad Knoso rūmų požemiuose gyveno mitinis Minotauras – pusiau žmogus, pusiau jautis.

Ekskursiją po Kretą automobiliu galima užbaigti Agios Nikolajo miestelyje, plytinčiame prie Mirabelo įlankos. Tai jaukus ir modernus kurortas, kurio stilinguose baruose ir restoranuose smagu atsikvėpti po intensyvios atostogų dienos.

Agios Nikolajas, Kreta
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Agios Nikolajas, Kreta

Gražiausi vietiniai kaimeliai

Viešint Kretoje verta pamatyti ne tik kurortus ar didesnius miestelius – įdomių akimirkų patirsite ir jaukiuose salos kaimeliuose. Jie ne tik vaizdingi, bet ir unikalūs – kiekvienas jų puoselėja savas tradicijas, kurios geriausiai atsiskleidžia per maistą. Kelionė Kretoje automobiliu – puiki proga pažinti autentišką vietos kultūrą ir paragauti išskirtinių patiekalų.

Pietinėje Kretos pakrantėje, laukinės gamtos apsupty, plyti nedidelis žvejų kaimelis Chora Sfakija. Gražiausi vaizdai atsiveria pakilus serpantinu šiek tiek aukščiau gyvenvietės. Viešint Chora Sfakijoje galima pasimėgauti paplūdimio malonumais ir apžiūrėti senos tvirtovės griuvėsius.

žvejų kaimelis – Chora Sfakija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  žvejų kaimelis – Chora Sfakija

Tuo tarpu centrinėje salos dalyje, aukštai virš jūros, glaudžiasi Anogia – senas ir jaukus kaimelis, ne kartą nuniokotas istorijos audrų. Aplankykite kaimelio bažnyčias, o išalkę paragaukite avienos patiekalų, kuriais garsėja šis kraštas.

Į pietus nuo Retimno esantis Spilio kaimelis atrodo it nužengęs tiesiai iš atviruko. Gyvenvietė maža, bet jauki ir vaizdinga, o aplink ją plyti žaliuojantys laukai.

Keliaujant automobiliu taip pat verta užsukti į Episkopę – šio kaimelio apylinkėse gausu bažnyčių su išlikusiomis autentiškomis freskomis.

Geriausi paplūdimiai poilsiui

Poilsis Graikijos salose neįsivaizduojamas be saulės nutviekstų paplūdimių. Ne išimtis ir Kreta, galinti pasigirti daugybe stulbinamo grožio pajūrio ruožų. Lankomiausių Kretos paplūdimių sąrašo viršuje ne veltui puikuojasi Vai paplūdimys. Šis smėlio ruoželis, palei kurį žaliuoja palmių giraitė, primena atogrąžas ir tinka norintiems tingių atostogų su gražiais vaizdais.

Kitame salos gale esantis Elafonisio paplūdimys – tikras džiaugsmas akims. Vaiskiai žydra jūra, žaliuojančios kalvos ir smėlis, keičiantis spalvą iš baltos į rausvą. Norite namuose likusiems draugams sukelti pavydą? Keliaukite tiesiai į Elafonisį. Ilsintis šiame paplūdimyje galima nubristi ir iki šalia plytinčios Elafonisio salos.

Elafonisio paplūdimys
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Elafonisio paplūdimys

Ilsintis Kretoje norisi nuošalumo ir ramybės? Tuomet keliaukite į atokų Balos paplūdimį, kurį patogiausia pasiekti plaukiant laiveliu. Šiltas smėlis, raibuliuojanti jūra ir neįkainojama ramybė – ko daugiau norėti?

Daugiau šurmulio siūlo pietinėje pakrantėje esantis Matalos paplūdimys, iki šiol mėgstamas hipių. Čia tvyro laisvės ir visiško atsipalaidavimo dvasia, o foną smėlėtam pajūriui suteikia įspūdingos smiltainio uolos. Maloniai pailsėti galima ir Ierapetros miestelyje.

Nors orai atostogoms Kretoje palankūs nuo gegužės iki pat spalio, maudynių gerbėjams rekomenduojama kelionę į šią salą planuoti rugpjūčio mėnesį – tuo metu jūra šilčiausia. Renkantis paplūdimį taip pat patartina atsižvelgti į geografinę vietą, mat pietinė salos dalis sulaukia mažiau kritulių.

Naudingi patarimai sklandžiai kelionei

Kad poilsis Graikijos saloje teiktų tik malonumą, dalinamės keliais naudingais patarimais. Kadangi nemažai turistų renkasi šį kraštą apkeliauti savarankiškai, Kretoje daug automobilių nuomos punktų. Tiesiog išsirinkite priimtiniausią kainą ir sąlygas, o kad būtų ramiau, automobilį užsisakykite dar prieš kelionę, ypač jei atostogauti ketinate piko metu. Keliaudami po salą vairuokite atidžiai, nes kalnų keliukai siauri ir vingiuoti. Ekskursijas automobiliu po Kretą geriausia rengti gegužę arba rugsėjo–spalio mėnesiais, kai atslūgsta kaitra. Važinėdami būkite spontaniški – riedėdami keliu atidžiai dairykitės ir išvydę kelio ženklą, rodantį vienuolyną arba bažnyčią, nedvejodami užsukite. Į daugumą vienuolynų galima užeiti, šalia jų veikia muziejai ir suvenyrų parduotuvės.

Rekomenduojame dalį laiko skirti ekskursijoms laivais – pasieksite aplinkines salas, atokesnius paplūdimius ir nuošalų laike sustingusį Loutro miestelį.

Išsiruošę į Samarijos tarpeklį arba žygį pėsčiomis kalnuose nepamirškite vandens ir maisto. Intensyvių žygių neplanuokite karščiausiais liepos–rugpjūčio mėnesiais, ypač jei neturite stipraus fizinio pasirengimo.

Kas geriau: Kretos ar Rodo sala?

Planuojant poilsį Graikijoje keliautojams dažnai kyla klausimas, kas geriau: Kreta ar Rodas? Abi salos vaizdingos, patogios apvažiuoti automobiliu, turtingos istorinių vietų. O ir klimatas abiejose palankus atostogoms, tik Rode saulė, regis, šypsosi dažniau – net 300 dienų per metus. Be to, Rodas už Kretą mažesnis, kompaktiškesnis, todėl geriau tinka trumpoms atostogoms. Abi salos turi puikių paplūdimių, tinkamų ir ramiam, ir aktyviam poilsiui, jose išvystyta turizmo infrastruktūra, gausus įvairaus pobūdžio poilsiautojams pritaikytų viešbučių ir kurortų pasirinkimas. Jei atostogų metu norisi palepinti skrandį išskirtiniu maistu, geriau rinktis Kretą, galinčią pasigirti turtinga ir įvairia virtuve. Taigi, griežto atsakymo, kurią salą geriau rinktis, nėra. Rodas puikiai tinka trumpoms atostogoms, tuo tarpu Kreta geriausiai atsiskleidžia praleidus saloje bent savaitę.

Kretos sala nuo seno traukia poilsiautojus gražiais paplūdimiais, šilta jūra, gardžiu maistu ir įdomiais lankytinais objektais. Tai kraštas, kuriame tobulas atostogas praleis ir ramybės mėgėjai, ir aktyvaus poilsio entuziastai.

Į viršų