Astūrija: Ispanija, kokios dar nematėte

Astūrija, Ispanija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Astūrija, Ispanija

Ispanija daugeliui siejasi su spalvingąja Barselona, kurortais prie Viduržemio jūros arba saulės nutvieksta Andalūzija, tačiau tai ne viskas, ką ši nuostabi šalis gali pasiūlyti keliautojams. Šalies šiaurėje esanti Astūrija – vienas unikaliausių Ispanijos regionų. Tai vienintelė valstybės teritorija, kurios nepavyko užkariauti musulmonams, todėl jis neretai skambiai pavadinamas tikrąja Ispanija. Ko galima tikėtis kelionės į Astūriją metu?

  Pigūs skrydžių bilietai

Ovjedas – Astūrijos regiono sostinė

Šiaurės Ispanijoje plytinčios Astūrijos širdis plaka Ovjede – mieste, įsikūrusiame atokiau nuo pakrantės. Tarp kalnų įsispraudusiame didmiestyje puikiai dera praeitis ir dabartis. Šimtmečius skaičiuojančiame senamiestyje skamba istorijos aidai, greta besidriekiančios plačios alėjos sukuria kosmopolitišką nuotaiką, o priemiesčiuose ūžiančios gamyklos užtikrina ekonominį klestėjimą. Ovjede gyvena apie 220 tūkst. žmonių. Nors miestas plyti toliau Biskajos įlankos, jame vyrauja švelnus jūrinis klimatas. Nuo atšiaurių vėjų Ovjedą užstoja kalnai.

Lankytinos vietos senamiestyje

Nors daugelį keliautojų sužavi Ovjedo energija ir šiuolaikiškas gyvenimo ritmas, didžioji Astūrijos sostinės žvaigždė yra puslankiu išsidėstęs senamiestis. Jame laikas tarytum sustojęs, nesunku įsivaizduoti, kaip atrodė viduramžių Ispanija. Pagrindinis senamiesčio objektas – Šv. Salvadoro katedra. Tai ištisas architektūrinis ansamblis, kuriame galima atrasti gotikos, renesanso ir baroko elementų. Komplekso teritorijoje glaudžiasi IX a. siekianti koplytėlė Camara Santa, įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Dėmesio vertos ir kitos šventovės: Šv. Eulalijos koplyčia, San Tirso El Real bažnyčia.

Ovjedo katedra
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Ovjedo katedra

Įdomios vietos ant Naranko kalno

Viešint Ovjede būtina pakilti į Naranko kalną. Ant jo šlaitų dunkso du IX a. menantys architektūros šedevrai: Šv. Mykolo bažnyčia ir Šv. Marijos paviljonas. Pastarasis – kadaise buvusių Ispanijos karalių rūmų dalis. Ant Naranko kalno verta užtrukti ilgėliau ir įveikti vieną vaizdingų takų arba pasiekus viršūnę apžiūrėti Šventajai Jėzaus Širdžiai skirtą paminklą, pasigėrėti puikiais vaizdais į Ovjedo centrą.

Ko privalu paragauti Astūrijoje?

Astūrija, kaip ir kitos Ispanijos provincijos, gali pasigirti turtinga ir įdomia maisto kultūra. Šilti Biskajos įlankos vandenys ir derlingos upių išvagotos lygumos užtikrina maisto produktų gausą ir įvairovę. Jei norite paragauti visko po truputį, užsisakykite marisco – jūrų gėrybių asorti. Be to, Astūrija – puiki vieta paragauti burnoje tirpstančių omarų. Mėsėdžiams neabejotinai patiks tradicinis astūrietiškas kiaulienos ir pupelių troškinys fabada asturiana. Šiame patiekale rasite čoriso, kumpio, šoninės ir kraujinės dešros morcilla gabalėlių. Astūrija taip pat garsėja sūriais. Jei ragausite tik vieną, ieškokite sūrio cabrales su mėlynuoju pelėsiu. O smaližiams pasiūlykite ryžių pudingo arroz con leche arba sūrio pyrago.

Kiaulienos ir pupelių troškinys
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kiaulienos ir pupelių troškinys

Ypatingas astūriškas sidras

Neatsiejama Astūrijos gastronomijos dalis – vietinis sidras. Su šiuo svaigiuoju gėrimu, vadinamu sidra, susiję papročiai ir tradicijos puoselėjami iki pat šių dienų. Kiekvienas, prisėdęs astūriško sidro, sudalyvauja magiškame rituale. Šis ypatingas gėrimas iš vietinių obuolių Šiaurės Ispanijoje gaminamas nuo neatmenamų laikų. Astūriškas sidras lengvas, saikingai saldus ir gaiviai rūgštus. Regione priimta sidru dalytis su kitais, o gėrimas į taures pilstomas iš labai aukštai, kad gautų sąlytį su deguonimi – taip atgaivinamas ir išryškinamas sidro skonis. Astūrietiško sidro visada įpilama nedaug ir priimta jį išgerti vienu ypu. Tiesa, ne visą – laikantis tradicijų, taurėje ir butelyje paliekama po šlakelį, skirtą nupilti ant žemės. Manoma, jog tai keltiško papročio atgarsis, kuriuo žemei grąžinama tai, kas iš jos dovanų pagaminta.

Chichonas – moderniausias regiono miestas

Pažinus Astūrijos slėnius ir jų dovanas metas keliauti pakrantės link – į didžiausią regiono miestą Chichoną. Tai modernus gyvybingas didmiestis, kuriame atostogų nuotaiką kuria gražūs paplūdimiai ir jaukios kavinės, o kultūrinį alkį malšina galerijos, muziejai ir istorinės vertės objektai.
Centre veikiantis Chichono akvariumas atiduoda pagarbą miestą maitinančiam vandenų pasauliui. Akvariume, glaudžiančiame daugiau nei 400 rūšių gyvūnus, patiks visai šeimai. Visi, besidomintys kultūra ir istorija, įvertins turtingą Astūrijos liaudies muziejų. Dar vienas įdomus objektas – I a. siekiančios romėnų pirtys Campo Valdes kvartale. Netoliese gausu Chichono praeitį menančių statinių, o pusiasalio gale dunkso įspūdinga modernistinė skulptūra „Panegirika horizontui“. Tai vienas miesto simbolių. Norint pasidžiaugti žaluma verta nukeliauti į Chichono pakraštyje esantį Atlanto botanikos sodą, kuriame plyti 150 metų senumo istorinis sodelis ir ošia šimtametis miškas.
Atsipalaiduoti galima apsilankius viename miestui priklausančių paplūdimių arba prisėdus kavinėje arba sidreria ir stebint pro šalį plaukiantį gyvenimą.

Chichono panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Chichono panorama

Spalvingi žvejų miesteliai

Ispanijos miestai prie jūros sužavi keliautojus jaukumu ir svetingumu. Astūrija taip pat nestokoja žavių bangų skalaujamų miestelių, tik ir laukiančių atostogautojų dėmesio.

Ljanesas

Ljanesas turi viską: šimtametę istoriją, vaizdingus paplūdimius ir gražias viduramžius menančias gatveles. Tai puiki vieta stabtelėti keliaujant Šiaurės Ispanijos pakrante. Iš Ljaneso lengva pasiekti gražiausias pakrantės vietas ir piečiau dunksančius kalnus.

Ribadeselja

Į vakarus nuo Ljaneso esanti Ribadeselja – ties upės žiotimis įsikūręs žvejų miestelis, pamažu virstantis dėmesio vertu kurortu. Didžiausias traukos objektas jame – ilga paplūdimių juosta. Aktyvesnių atostogų mėgėjams patiks Corberu kalva, nuo kurios atsiveria gražūs uostelio ir Biskajos įlankos vaizdai.

Kudiljeras

Dar toliau į vakarus prie įlankos glaudžiasi it tiesiai iš atviruko nužengęs Kudiljeras. Neapsakomai jaukus, raudonų čerpių stogais ir spalvotais namų fasadais žavintis žvejų miestelis visu grožiu atsiskleidžia pakilus iki Mirador de la Garita apžvalgos aikštelės. Norisi pasidžiaugti vandens malonumais? Vos per kelis kilometrus į abi puses driekiasi gražūs ir pakankamai nuošalūs paplūdimiai.

Luarka

Gražiųjų miestelių rikiuotę užbaigia Astūrijos pakraštyje esanti Luarka. Nors ne tokia spalvinga kaip Kudiljeras, ši gyvenvietė turi savo žavesio, kurį sustiprina uoste pabirę žvejų laiveliai. Luarkoje lengva suderinti aktyvų ir pasyvų poilsį – čia netrūksta paplūdimių ir vaizdingų takų pasivaikščioti.

UNESCO saugoma Astūrijos gamta

Astūrija patenka į Ispanijos gražiausių vietų sąrašą. Regiono gamta tiesiog gniaužia kvapą – svaiginantys pajūrio skardžiai, paslaptingi miškai, dangų remiantys kalnai ir derlingi upių slėniai. Visiems, atvykusiems atostogų į Ispanijos šiaurę, verta aplankyti UNESCO saugomus rezervatus, esančius Astūrijoje. Vienas jų aprėpia kalnyną Europos viršūnės – įspūdingą vietovę, užburiančią atšiauriais gamtovaizdžiais. Kita ypatinga vieta – paslaptingasis Muniellos miškas. Šios didžiulės ąžuolų girios ekosistema atidžiai saugoma, į mišką per dieną įleidžiama tik 20 lankytojų, todėl norint ten patekti vietą reikia rezervuoti iš anksto. Gamtos mylėtojus taip pat sužavės didžiausias UNESCO sąrašuose esantis biosferos rezervatas Oscos-Eo, kuriame galima stebėti įvairių rūšių paukščius.

Astūrijos gamta
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Astūrijos gamta

Slapti Astūrijos paplūdimiai

Astūrija keliautojus, žinoma, vilioja ir gražiais paplūdimiais. Ką verta pamatyti Ispanijos šiaurėje paplūdimio malonumų mėgėjams?

Playa de Torimbia

Turkio spalvos jūrą glėbianti auksinio smėlio juosta ir ją įrėminančios žalios kalvos – Playa de Torimbia paplūdimys vertas patekti tarp gražiausių pasaulyje. Šis pajūrio ruožas nepasiekiamas automobiliu, todėl jame tvyro ramybė. Playa de Torimbia ypač mėgsta banglentininkai.

Playa de Gulpiyuri

Šis smėlio lopinėlis netoli Ljaneso tikrai unikalus – tai potvynio vandens užsemiama smegduobė atokiau nuo kranto. Taip, Playa de Gulpiyuri – visai ne pajūryje. Tačiau dėl unikalumo tai populiari keliautojų lankoma vieta. Vanduo joje gana vėsus, todėl puikiai tiks atsigaivinti karštą vasaros dieną.

Playa del Silencio

Greta ramaus užutėkio plytintis paplūdimys Playa del Silencio privers pakrutėti net tingiausius atostogautojus, mat jį supa įspūdinga į jūrą sminganti uola, nuo kurios atsiveria stulbinantys vaizdai. Paplūdimys akmenuotas, o dėl ramių bangų vertinamas šeimų su mažais vaikais. Kadangi šis pakrantės ruožas gana atokus, jį mėgsta nudistai.

Playa de Cueva

Netoli Kudiljero esantis Playa de Cueva paplūdimys – mažas ir nuošalus, todėl vertinamas ramybės mėgėjų. Jei vis dėlto norisi šurmulio, čia pat plyti gerokai daugiau poilsiautojų sulaukiantis Playa de Aguilar. Abu pakrantės ruožai geriausiai atsiveria iš aukštai, nuo Playa Aguilar apžvalgos aikštelės.

Žygiuokite pėsčiomis

Pažintinės kelionės į Ispanijos šiaurę, į Astūriją, metu rekomenduojame leistis į žygį. Graži šios Ispanijos dalies gamta kiekviename žingsnyje vers aikčioti.

Kelionė Astūriijos regione
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kelionė Astūriijos regione

Gražiausi kalnai

Vieni įspūdingiausių takų driekiasi Europos viršūnių kalnyne. Žygeiviams ypač patinka palei Cares upės išgraužtą tarpeklį besidriekiantis 12 km takas. Jis įveikiamas ir mažai pasirengimo turintiems keliautojams. Tai garsiojo piligriminio Šv. Jokūbo kelio atkarpa. Dar vienas puikus pasirinkimas žygeiviams, nenorintiems didelio iššūkio – nepaprastai vaizdingas Ruta de las Xanas takas. Vešlios pievos, žali kalnų šlaitai ir statūs skardžiai paliks neišdildoma įspūdį.

Kalnuotos pakrantės: Cabo Vidio

Jei žygiuojant vis dėlto norisi bent akies krašteliu regėti vilnijančią jūrą, bene vaizdingiausia vieta tam visoje Astūrijoje – Cabo Vidio pusiasalis. Gelsvi skardžiai, smingantys į jūrą, žaliuojantys kalnų šlaitai, vandens mėlis apačioje ir kontrasto suteikiantys balto smėlio paplūdimiai. Tai puiki vieta pamankštinti kojas, o pavargus beliks nusileisti žemyn ir atsikvėpti užburiančio grožio pakrantės juostoje.

Ispanija – daugiau nei Viduržemio jūros kurortai. Šalies šiaurėje esantis Astūrijos regionas su vaizdinga pakrante, jaukiais miesteliais, tūkstantmete istorija ir turtinga gastronomine kultūra nustebins net išrankiausius keliautojus.

Video
Pablo Artime video.  Astūrija, Ispanija
Į viršų