Pigi kelionė į Šveicariją – misija įmanoma?

Kelionė į kalnuotąją Šveicariją
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kelionė į kalnuotąją Šveicariją

Pačiame žemyno viduryje plytinti Šveicarija neretai pavadinama Europos stogu. Ten dangų remia snieguotos Alpių viršūnės, ten telkiasi pasaulio finansų įmonės, veikia prestižiniai bankai ir gaminamas vienas geriausių šokoladų pasaulyje. Daugiatautėje ir daugiakalbėje Šveicarijoje pažanga žengia koja kojon su šimtmečiais puoselėjamomis tradicijomis, todėl keliautojams ši kalnų valstybė gali pasiūlyti daug įspūdingų atradimų. Nors šalis garsėja aukštomis kainomis, kelionė į Šveicariją gali būti ir nebrangi – tereikia tinkamai pasiruošti.

  Pigūs skrydžių bilietai

Svaiginantis Alpių ir ežerų grožis

Pradėjus svarstyti, ką pamatyti Šveicarijoje, galvon tikriausiai pirmiausiai šauna kalnai. Pietvakarinėje šalies dalyje dunksančios Alpės – aukščiausia kalnų grandinė Europoje. Aukščiausios viršūnės kalnyne šauna į svaiginantį 4–5 km aukštį. Alpės Šveicarijoje užima net 65 % šalies ploto. Kalnai atliko svarbų vaidmenį krašto istorijoje, o šiandien jie – vienas pagrindinių traukos objektų tiek žiemą, tiek vasarą. Šlaitus ir slėnius užgulus sniegui, į senuosius kalnų kurortus suplūsta slidinėjimo ir snieglenčių sporto mėgėjai, neretai užsibūnantys iki balandžio arba net gegužės. Tuo tarpu šiltuoju metų laiku Alpes išraizgę takai noriai priima žygių entuziastus. Nors prieš patraukiant į kalnus derėtų tinkamai pasiruošti, kai kurios viršūnės prieinamos ir mėgėjams, mat į jas užkelia funikulieriai, keltuvai arba traukiniai. Štai nuo Jungfraujoch stoties – tai aukščiausiai esanti traukinių stotis Europoje – atsiveria kvapą gniaužiantys kalnų ir slėnių vaizdai. Iš ten veda takai į Jungfrau, Eigerio ir Mencho viršūnes.

Į Jungfraujoch traukinių stotį keliaujantis traukinys
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Į Jungfraujoch traukinių stotį keliaujantis traukinys

Norinčių pajusti ramybę laukia Cermatas – ypatingas kurortas Šveicarijoje. Miestelyje uždraustas automobilių eismas, o pro daugelio namų langus matyti Materhornas – viena aukščiausių Alpių viršukalnių. Tarp populiarių kalnų kurortų taip pat rikiuojasi Sankt Moricas, Davosas, Verbjė. Visi jie gali pasiūlyti puikias slidinėjimo trasas ir aukščiausios kokybės aptarnavimą.
Alpės Šveicarijai padovanojo ir skaidrius, bet vėsius kalnų ežerus. Poetų apdainuoti Šveicarijos ežerai tokie stulbinamai gražūs, kad ne vienas keliautojas, gėrėdamasis pasakiškais vaizdais, tikriausiai sukurpė vieną kitą posmelį. Jei ir jūs ieškote įkvėpimo kūrybai, būtinai aplankykite Ciuricho, Ženevos ir Keturių Kantonų ežerus. Pastarasis lyg slibinas rangosi tarp kalnų grandinių ir dovanoja kvapą gniaužiančius vaizdus. Nepamirštamų įspūdžių negailės ir nedidelis miestelis Interlakenas, Šveicarijoje įsispraudęs tarp dviejų ežerų: Brynco ir Tuno. Aplankius bet kurį Šveicarijos ežerą būtina pasiplaukioti laiveliu, gėrintis pro šalį slenkančiais pasakiškais vaizdais.

Nedidelis miestelis Interlakenas, Šveicarijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Nedidelis miestelis Interlakenas, Šveicarijoje

Kuriuos Šveicarijos miestus būtina pamatyti?

Kad ir kaip svaigintų Šveicarijos gamtos grožis, didelį atradimo džiaugsmą suteikia ir šalies miestai, išsibarstę tarp ežerų ir kalnų grandinių. Viešnagė juose atskleidžia ilgą šalies istoriją, padeda pažinti kalbinį ir etninį Šveicarijos margumą. Tarp lankomiausių šalies vietų dažnai minimas Ciurichas – to paties pavadinimo miestas ir ežeras Šveicarijoje. Tai svarbus verslo ir finansų centras, tačiau vietoje bejausmių stiklo bokštų lankytojus pasitinka jaukus ir žavus senamiestis ir pagrindinė gatvė, kurioje rikiuojasi vienas už kitą prabangesni butikai. Daugeliui turistų Ciurichas – Šveicarijos vartai. Būtent iš šio miesto prasideda įvairūs turistiniai maršrutai į kitus šalies didmiesčius ir kalnų kurortus. Tačiau ir pats Ciurichas turi ką pasiūlyti – be jau minėtų parduotuvių, mieste gausu meno galerijų ir muziejų, senų bažnyčių ir kitų lankytinų objektų.

Ciurichas naktį
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Ciurichas naktį

Pačiame šalies pakraštyje, ant to paties pavadinimo ežero kranto įsikūrusi Ženeva – Šveicarijos inovacijų ir mokslo sostinė. Būtent šiame mieste veikia daugelio tarptautinių organizacijų būstinės, todėl Ženevos gatvėse pramaišiui skamba prancūzų, anglų, vokiečių, italų kalbos. Nors miestas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kosmopolitiškas ir itin modernus, jaukiose senamiesčio gatvelėse atsiskleidžia laiko subrandintos Ženevos žavesys.
Dėl turistų dėmesio varžosi ir kitame Ženevos ežero krante įsikūrusi Lozana. Miestas, garsėjantis gotikine architektūra, gali pasigirti veržlia, jaunatviška atmosfera ir įspūdingais vaizdais, atsiveriančiais nuo pakrantės. Lozanoje, Šveicarijoje, veikia Tarptautinio olimpinio komiteto būstinė ir visame pasaulyje garsus universitetinis tyrimų institutas.

Ženeva, Šveicarija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Ženeva, Šveicarija

Netikėtą ramybę keliautojai atranda Berne – Šveicarijos sostinėje. Šiame mieste gyvenimas teka iš lėto, todėl ir turistams patariama neskubant atrasti Berno grožį, kuriamą dailių raudonstogių namelių. Visas sostinės senamiestis, siekiantis XV a., įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Akmenimis grįstos gatvelės, siauros alėjos ir aikštėse trykštantys fontanai nukelia tiesiai į legendomis apipintą praeitį, o virš stogų boluojančios kalnų viršūnės primena, kad čia pat dunkso Alpės.
Nors Bernas pakeri ne vieną keliautoją, gražiausiu miestu dažnai laikoma Liucerna – Šveicarijos širdyje plytinti gyvenvietė. IX a. vienuolių benediktinų įkurtas miestas garsėja ne tik kvapą gniaužiančiais apylinkių vaizdais, bet ir jaukiu senamiesčiu. Viešint Liucernoje būtina aplankyti seniausią Europoje dengtą medinį tiltą.

Liucerna, Šveicarija, medinis koplyčios tiltas ir vandens bokštas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Liucerna, Šveicarija, medinis koplyčios tiltas ir vandens bokštas

Kainos Šveicarijoje: kaip sutaupyti?

Šveicarija garsėja kaip nepigi šalis, todėl taupesni keliautojai dažnai šią valstybę aplenkia. Tačiau tinkamai pasiruošus net ir Alpių krašte galima pakeliauti neišleidžiant visų santaupų. Visų pirma patartina įsigyti transporto kortelę, suteikiančią teisę vienam asmeniui tam tikrą laiką naudotis visomis transporto rūšimis: traukiniais, autobusais ir netgi laivais, kursuojančiais gražiuosiuose Šveicarijos ežeruose. Tokia kortelė leis patogiai planuoti kelionės maršrutą ir sutaupyti pinigų.
Maisto kainos Šveicarijoje gana didelės, tačiau ir valgant įmanoma sutaupyti. Šalies miestuose nestinga restoranų, siūlančių nebrangius dienos pietus. Todėl, užuot išlaidavus patiekalams iš pagrindinio meniu, pietaujant geriau rinktis dienos pietų pasiūlymus, o valgant atsisakyti taurės vyno ar bokalo alaus – alkoholis Šveicarijoje kainuoja kelis kartus brangiau nei Lietuvoje.
Kelionės į Šveicariją kaina bus mažesnė ir tada, jei atostogas planuosite vasaros metu – priešingai nei slidžių trasos, pėsčiųjų takai nieko nekainuoja. Šiek tiek sutaupyti padės ir kelionė į Šveicariją autobusu – nereikės pirkti skrydžio bilietų ar rūpintis, kaip pasiekti lankytinas Šveicarijos vietas.

Karštas sūris patiekiamas duonos ritinėlį su bulvėmis ir šonine
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Karštas sūris patiekiamas duonos ritinėlį su bulvėmis ir šonine

Keliautojų atsiliepimai apie Šveicariją

Keliautojai, nusprendę pažinti Alpių kraštą, apie Šveicariją atsiliepė tik geriausiais žodžiais. Pasak jų, tai pasakiško grožio šalis, kur tarp snieguotomis viršūnėmis pasidabinusių kalnų žybsi gėlo vandens ežerai ir spraudžiasi jaukūs viduramžius siekiantys miesteliai. Visi kone sutartinai tvirtino, kad kelionė į Šveicarijos kalnus ilgam įsirėžė atmintin, ir žadėjo dar ne kartą į šią šalį grįžti.
Ne vieną atostogautoją nustebino Šveicarijos sostinė Bernas ir tame mieste tvyranti ramybė, žavingas senamiestis ir pavyzdingi namai raudonais stogais. Pagyrų keliautojai negailėjo ir kitiems Šveicarijos miestams, ypač Ženevai, Ciurichui, Lozanai.
Paklausti, ar orai Šveicarijoje buvo palankūs kelionei, atostogautojai neslėpė nuostabos. Dėl kalnuoto reljefo klimato sąlygos šalyje labai skirtingos. Aukščiausiai esančiuose kalnų kurortuose sniegas kartais išsilaiko iki pat vasaros, tuo tarpu pietiniuose regionuose klimatas toks švelnus, kad ten auga palmės, veši vynuogynai. Vykstantys slidinėti žiemą gali būti ramūs – aukštikalnėse orai nepermainingi ir palyginti ramūs. Keliaujantiems Alpėmis pasigrožėti vasarą irgi nėra dėl ko nerimauti – tikėtina, kad dienos bus šiltos ir saulėtos.

Tikimės, kad palankūs atsiliepimai po kelionės į Šveicariją ir jus įkvėps planuoti kitas atostogas. Šveicarija tikrai padovanos malonių akimirkų – tiek žiemos sporto mėgėjams, tiek žygių entuziastams, trokštantiems savo kojomis įveikti vaizdingus Alpių takus.

Video
Swiss drone video.  Šveicarija
Į viršų