Išskirtinių įspūdžių kelionė: aplankykite dabartinį Černobylį

Černobylis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Černobylis

Vos daugiau nei prieš trisdešimt metų Ukrainą sukrėtė didžiulė tragedija – įvyko Černobylio elektrinės avarija, kurios padarinius juto ne tik kaimyninės šalys, bet ir didelė dalis Europos. Ilgą laiką nelaimės vietos buvo vengiama dėl išlikusio didelio radiacijos kiekio, bet pastaraisiais metais ten vykdomos ekskursijos. Tokios išvykos privilioja minias smalsuolių, norinčių išvysti, kaip atrodo Černobylis dabar. Ekskursijos į Černobylio avarijos vietą laukia visų, trokštančių aštresnių įspūdžių.

Trumpa istorijos apžvalga – kodėl įvyko tragedija?

1986 m. balandžio 26-osios naktį šiaurės Ukrainoje, Černobylyje, nugriaudėjo smarkus sprogimas. Apie tai, kas nutiko, apylinkių gyventojai ir kaimyniniai kraštai sužinojo ne iš karto – radioaktyvių medžiagų debesiui plintant virš Europos niekas nenutuokė, kad įvyko didžiausia atominės elektrinės avarija.

Iki lemtingos dienos darbai Černobylio atominėje elektrinėje vyko kaip įprastai, gyvenimas greta esančiame Pripetės mieste taip pat tekėjo įprasta vaga. Ketvirtajame elektrinės reaktoriuje buvo planuojami remonto darbai ir įrangos bandymai. Jų metu buvo išjungta avarinė aušinimo sistema. Dėl darbuotojų padarytų klaidų ir sprendimo nepaisyti ankstesnių bandymų metu išaiškėjusių galimų saugumo spragų reaktorius apsinuodijo, jo galingumas smarkiai išaugo, o įkaitęs vanduo virto garais, sukėlusiais griausmingą sprogimą. Vos per minutę ketvirtasis reaktorius buvo nušluotas nuo žemės paviršiaus. Sprogimo metu branduolinio kuro garai ir dulkės pakilo į daugiau nei 7 km aukštį, reaktoriaus nuolaužos išsimėtė 1,5 km spinduliu, o gretimame trečiajame reaktoriuje kilo gaisras. Černobylio katastrofos padarinius teko likviduoti tūkstančiams žmonių, nemažai jų smarkiai apsinuodijo radiacija, nes Sovietų Sąjungos valdžia atsisakė aiškinti, kas iš tiesų nutiko ir kiek kenkia sprogimo metu pasklidusios medžiagos. Mažai ką suprato ir apylinkių gyventojai, kurie įsakymo evakuotis sulaukė tik kitą dieną.

Galiausiai nelaimės padarinius pavyko pažaboti, o sugriautas reaktorius buvo uždengtas gelžbetoniniu sarkofagu. Ilgą laiką patekti į Černobylio apylinkes buvo pavojinga, tačiau pamažu sumažėjus radiacijos lygiui, nuo 2011 m. į katastrofos vietą rengiamos ekskursijos.

„Pripyat” atrakcionų parkas
Nuotraukos autorius – „chernobylwel.com”.  „Pripyat” atrakcionų parkas

Pripetė – miestas vaiduoklis

Ekskursija į Černobylį – unikali proga iš arti išvysti didžiulės katastrofos ženklus, apžiūrėti po avarijos apleistą teritoriją. Išvykų metu keliautojai aplanko ir miestą vaiduoklį Pripetę, kuris, specialistų teigimu, dar 3000 metų nebus tinkamas žmonėms gyventi. Prieš Černobylio sprogimą Pripetė, įkurta specialiai elektrinės darbuotojams, buvo gyvybingas miestas, kuriame veikė darželiai ir mokyklos, parduotuvės, kavinės, kultūros rūmai ir net kino teatras. Vos per vieną naktį viskas pasikeitė – praėjus dienai nuo elektrinės sprogimo Pripetės gyventojams buvo įsakyta apleisti miestą.

Šiandien miestas arčiausiai Černobylio atominės elektrinės – liūdnas tragedijos priminimas. Apleisti pastatai, skubėjusių išvykti gyventojų palikti daiktai, tuščios parduotuvės ir mokyklų klasės. Statiniai ir žemė Pripetėje tokie užteršti, kad vilčių atgaivinti šį miestą nėra. Gyvenvietės, kurią pamažu glemžiasi gamta, simboliu galima laikyti taip ir nepradėjusį veikti Pripetės pramogų parką. Parkas pirmųjų lankytojų turėjo sulaukti 1986 m. gegužės 1 d., bet apžvalgos ratas ir kiti atrakcionai taip ir liko nepanaudoti.

Černobylis
Nuotraukos autorius – „chernobylwel.com”.  Černobylis

Nelaimės liudytojai šiandien: raudonieji miškai

Avarijos metu nukentėjo ne tik žmonės ar gyvenvietės, bet ir Černobylio miškai. Pušynai, supę atominę elektrinę, po sprogimo sugėrė tokią didelę radiacijos dozę, kad medžiai iš karto numirė. Dar visai neseniai žaliavę miškai pakeitė spalvą ir buvo praminti raudonaisiais. Tvarkant nelaimės padarinius pušys buvo nuverstos ir užpiltos storu smėlio sluoksniu. Kadangi mišką paveikė didžiulė radiacija, apylinkių gyventojai buvo evakuoti. Raudonieji Černobylio miškai ir šiandien išlieka radioaktyvūs. Sakoma, kad tai viena labiausiai užterštų vietų pasaulyje. Į šią teritoriją galima patekti tik su leidimais.

Žmonėms apleidus miškus juose įsikūrė gausios laukinių žvėrių ir paukščių populiacijos. Apylinkėse pastebėta net tik gandrų ir erelių, bet ir vilkų, elnių, bebrų. Raudonieji miškai tapo savotišku gyvūnų rezervatu. Savo ruožtu mokslininkams įdomu stebėti, kaip gyvūnus veikia radiacija.

5 priežastys, kodėl verta aplankyti nykstantį Černobylį

Dabartinis Černobylis – skaudžios tragedijos priminimas. Dar visai neseniai paprasti mirtingieji net nesvajojo patekti į avarijos teritoriją, tačiau sumažėjęs radioaktyvumas atvėrė kelius turistams. Jei dar abejojate, ar verta planuoti kelionę į Černobylį, pateikiame 5 priežastis, priversiančias persigalvoti.

  1. Pavojaus keliamas jaudulys. Neišsigąskite – ekskursijos į Černobylį yra nepavojingos, jų metu rūpinamasi dalyvių saugumu, o į didelės radiacijos zonas neužsukama. Vis dėlto vykstant į avarijos vietą paširdžius kutena malonus jaudulys, tikrai patiksiantis adrenalino fanatikams.
  1. Galimybė savomis akimis išvysti istorinio įvykio vietą. Černobylio elektrinės avarija visiems laikams pateko į istorijos vadovėlius kaip didžiausio masto tokio pobūdžio katastrofa. Laike sustingusi Pripetė ir jos apylinkės – tikras įspūdžių lobynas istorijos mėgėjams.
  1. Proga pakeliauti Ukrainoje. Ši šalis vis dažniau patenka į lietuvių keliautojų radarą. Dienos ekskursiją į Černobylį galima lengvai suderinti su ilgesnėmis atostogomis Ukrainoje, tuo pačiu aplankant sostinę Kijevą, europietiška dvasia alsuojantį Lvovą arba saulėtąją Odesą.
  1. Nebrangi ir neilga išvyka. Černobylis – puikus pasirinkimas keliautojams, norintiems patirti įspūdžių ir neišleisti daug pinigų. Be to, visai kelionei pakaks ir savaitgalio ar trijų dienų – pats tas trokštantiems trumpam ištrūkti iš namų. Kišenė neištuštės net ir tuo atveju, jei nuspręsite atostogas Ukrainoje pratęsti, mat šioje šalyje keliauti nebrangu.
  1. Černobylis sparčiai keičiasi. Nors avarijos padariniai bus juntami dar ilgai, vietovė sparčiai keičiasi, pastatus vis labiau užgožia laukinė gamta. Kol Pripetė ir jos apylinkės nepavirto neįžengiamu mišku, dabar pats metas aplankyti Černobylio katastrofos vietą.

Ekstremalumų mėgėjams – kvapą gniaužiančios ekskursijos

Nuo pat tada, kai pradėtos rengti išvykos į nelaimės vietą, Černobylis figūruoja tarp lankomiausių Ukrainos objektų. Nesunku suprasti kodėl – keliautojus gena smalsumas ir galimybė aplankyti vietą, dar neseniai buvusią draudžiamų sąraše. Ekskursijos į Černobylį vykdomos kasdien – populiariausios vienos dienos išvykos, tačiau ekstremalių pojūčių mėgėjai gali rinktis ekskursiją su nakvyne. Ekskursiją galima užsisakyti tiek nuvykus į Ukrainą, tiek iš anksto, dar būnant Lietuvoje.

Kelionė iš Kijevo į šiaurės Ukrainą, kur ir yra Černobylis, trunka vos kelias valandas. Per tą laiką ekskursijos dalyviai apmokomi, kaip elgtis avarijos zonoje, o norintiems išdalinami dozimetrai, rodantys radioaktyviosios spinduliuotės dozę.

Ekskursijos metu patyrę vadovai parodo svarbiausius objektus, papasakoja, kaip nutiko nelaimė ir kaip vyko jos padarinių likvidavimas. Atėjus pietų metui galima užsukti į Černobylio valgyklą pavalgyti. Joje maitinami Černobylio zonoje iki šiol dirbantys žmonės. Pasibaigus ekskursijai ir išėjus iš zonos visi dalyviai praeina dozimetrinę patikrą, o po poros valandų kelionės grįžta į Kijevą.

Černobylis
Nuotraukos autorius – „chernobylwel.com”.  Černobylis

Ką reikėtų žinoti prieš vykstant į Černobylį?

Nors lankantis Černobylyje 2019 m. sveikatai pavojaus nėra, vykstant į ekskursiją reikia imtis tam tikrų apsaugos priemonių. Visų pirma, rekomenduojama apsirengti drabužius ilgomis rankovėmis, mūvėti kelnes arba džinsus, vengti šortų ir trumpų sijonų. Taip pat derėtų apsiauti patogius uždarus batus. Keliaujant šiltuoju metų laiku neprošal įsidėti uodus atbaidančių priemonių.

Planuojant ekskursiją į Černobylio zoną būtina pasiimti pasą – jo bus paprašyta patikros punkte. Į kuprinę taip pat patartina įsidėti vandens ir ko nors užkąsti, nes ekskursija trunka visą dieną.

Visus, nerimaujančius dėl saugumo, galima nuraminti: išvykos metu organizmas gauna gerokai mažiau radiacijos nei atliekant, pvz., krūtinės ląstos rentgeną.

Jei mėgstate nuotykius, domitės istorija arba tiesiog norite pabūti ten, kur dar visai neseniai buvo draudžiama patekti, nepraleiskite progos apsilankyti Černobylio zonoje. Tai unikalus potyris ir galimybė daugiau sužinoti apie vieną didžiausių nelaimių žmonijos istorijoje.

Į viršų