Andalūzija – ką būtina aplankyti šiame išskirtiniame Ispanijos regione?

Andalūzija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Andalūzija

Pačiuose Iberijos pusiasalio pietuose plytinti Andalūzija – vienas didžiausių ir turtingiausių geografinių ir kultūrinių Ispanijos regionų. Ten susitinka jūra ir kalnai, ten miestus puošia mauriškos architektūros šedevrai, o fiestų metu gatvėse aidi flamenko garsai. Andalūzijos lankytinos vietos džiugina smalsius ir aktyvius keliautojus, tačiau regione veiklos ras ir ramesnio poilsio mėgėjai.

  Pigūs skrydžiai į Malagą

Gamtos turtų užtektų atskirai šaliai

800 km pakrantė ir galybė paplūdimių

Ieškant, ką pamatyti Andalūzijoje, nereikia ilgai sukti galvos. Regionas gali pasigirti užburiančiai gražia gamta. Vakaruose smėlėtus paplūdimius glosto Atlanto vandenynas, rytuose Viduržemio jūros bangos dūžta į stačias uolas. Net 800 km besitęsianti pakrantė į Andalūziją pritraukia daugybę poilsio prie vandens mėgėjų. Jų laukia galybė saulės šildomų paplūdimių, pritaikytų įvairiems keliautojams: šeimoms su vaikais, vandens pramogų entuziastams ir net nudistams. Nemažai paplūdimių pripažįstami itin saugiais ir švariais, juose galima pasimėgauti įvairiomis pramogomis.

Aktyvus poilsis Siera Nevados kalnuose

Tolstant nuo pakrantės, lygumas pamažu keičia didingi kalnai su tarpekliais ir srauniomis, vandeningomis upėmis. Visai netoli Viduržemio jūros pakrantės dunksantys Siera Nevados kalnai – antri pagal aukštį Europoje po Alpių. Juose veikia piečiausi žemyne slidinėjimo kurortai, kuriuose žiemos pramogomis galima mėgautis net gana šiltomis žiemos dienomis. O jei nesinori išmėginti slidžių arba snieglenčių, visada galima traukti į pėsčiųjų arba dviračių žygį vaizdingais kalnų takais. Kadangi Siera Nevados kalnus nuo jūros skiria nedidelis atstumas, ryte pasidžiaugus aukštikalnėmis, dar tą pačią popietę galima atsidurti paplūdimyje ir mėgautis saulės voniomis. To neįmanoma patirti jokiame kitame Europos krašte.

Sevilija, Kordoba ir Granada – Andalūzijos „auksinis trikampis“

Įžymios vietos Andalūzijoje neapsiriboja vien gamtiniais objektais – ne mažiau keliautojų dėmesio sulaukia ir miestai. Regiono sostinė Sevilija drauge su Kordoba ir Granada sudaro vadinamąjį Andalūzijos „auksinį trikampį“. Šie trys miestai gausūs istorinio ir kultūrinio palikimo, juose pinasi islamiškasis, krikščioniškasis ir ispaniškasis paveldas. Romėnų laikus siekianti Sevilija – Ispanijos pažiba, vienintelis šalyje upių uostas. Mieste esanti Alkasaro pilis įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Dairantis, ką pamatyti Sevilijoje, akis neabejotinai užklius ir už dangaus žydrynėn šaunančio katedros bokšto. Tuo tarpu Kordoboje, karščiausiame Ispanijos ir Europos mieste, itin ryškūs ilgai trukusio maurų valdymo pėdsakai. O Siera Nevados kalnų papėdėje plytinti Granada garsėja Alambra – įtvirtinta pilimi, kurią vienas maurų poetas vaizdingai pavadino „perlu smaragdų apsode“. O jei į atostogų planą įtrauktumėte ir kelionę į Malagą, sužinotumėte, kuo gyvena Ispanijos miestai prie jūros.

Turtingas kultūrinis palikimas

Kristupas Kolumbas, Ernestas Hemingvėjus ir Pablas Pikaso

Andalūzijos istorijoje ryškų pėdsaką paliko ne viena garsi asmenybė. Kelionė po šį regioną dovanoja galimybę iš arčiau jas pažinti. Štai keliautojas Kristupas Kolumbas geografinius atradimus XV a. pab. pradėjo iš Atlanto pakrantėje esančio Huelvos uosto. Šiandien mieste ir jo apylinkėse nestinga K. Kolumbui skirtų lankytinų vietų, įskaitant jo ekspedicijos laivų replikas.

Andalūzijos kerams XX a. pasidavė amerikiečių rašytojas Ernestas Hemingvėjus, susižavėjęs bulių kautynėmis. Regionas jam taip patiko, kad būtent ten, netoli Malagos, rašytojas nusprendė atšvęsti savo šešiasdešimtmetį – su fejerverkais ir vaišėmis, atskraidintomis iš paties Londono.

Malagos vardas siejamas ir su kitu kūrėju – talentinguoju dailininku, kubizmo pradininku Pablu Pikasu. Šiuo metu gimtajame tapytojo mieste veikia jo vardo muziejus, kuriam eksponatus suaukojo jo šeimos nariai. Malagoje gimė ir garsus aktorius Antonijus Banderasas, kuriam vėliau teko garbė genialųjį dailininką įkūnyti kritikų ir žiūrovų pripažinimo sulaukusiame seriale „Genijus“.

Bulių kautynės

Bulių kautynių, ispaniškai vadinamų corrida, šaknys siekia Romos imperijos laikus. Kadaise tai buvo kilmingųjų užsiėmimas, bet daugiausia prie jo vystymo prisidėjo prastuomenė. Šiuolaikinės bulių kautynės susiformavo maždaug XVIII a. ir nuo to laiko mažai tepakito – matadorai ir šiandien laikosi griežtų andainykščių elgesio taisyklių. Nors ilgainiui bulių kautynės paplito beveik visoje Ispanijoje, istoriškai šią pramogą labiausiai mėgo pietinių regionų gyventojai. Net seniausia bulių kautynių arena stūkso būtent Andalūzijoje – Rondos mieste. Kituose regiono miestuose taip pat nestinga specialių arenų – iš viso jų suskaičiuojama net 70. Andalūzijoje bulių kautynės iki šiol sutraukia minias žiūrovų. Tai populiari pramoga, kurios sezonas tęsiasi nuo kovo iki spalio. Su buliais kovojantys matadorai laikomi įžymybėmis, jie už vieną akistatą su įniršusiu buliumi gali uždirbti net 200–300 tūkst. eurų.

Bulių kautynės Plaza de Toros de Sevilla koridoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Bulių kautynės Plaza de Toros de Sevilla koridoje

Flamenko – ispanų tradicinis šokis

Įvairių kultūrų samplaikoje susiformavo įdomus ir ryškus kultūrinis Andalūzijos identitetas. Viena jo išraiškų yra flamenkas – tradicinis ispanų liaudies šokis. Jis paplitęs visoje šalyje, tačiau flamenko gimtinė – Andalūzija. Būtent čia bėgant šimtmečiams ir liejantis įvairioms kultūroms susiformavo išraiškinga meno forma. Žodis flamenkas apima ne vien ritmingą šokį, bet ir grojimą gitara, jausmingą dainavimą, plojimą rankomis ir spragsėjimą pirštais. Tai unikalus scenos menas, kurį šiais laikais tobulina profesionalai. Tačiau lankantis Andalūzijoje flamenko apraiškų nereikės ieškoti uždarose koncertų salėse – nesibaigiančių fiestų metu spalvingais drabužiais pasipuošusios šokėjos trypia ir dainuoja tiesiog gatvėse. Flamenkas įtrauktas į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Šis šokis spėjo paplisti ir už Ispanijos ribų – daugelyje šalių veikia flamenko mokyklos, o Japonijoje jų netgi daugiau nei pačioje Ispanijoje!

Flamenko šokėja paplūdimyje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Flamenko šokėja paplūdimyje

Jūrų gėrybių ir vytinto kumpio rojus

Andalūzija turi ką pasiūlyti ir gero maisto mėgėjams. Pagrindinis Andalūzijos virtuvės akcentas – jūrų gėrybės, kurias dovanoja dosnūs Atlanto ir Viduržemio jūros vandenys. Lankantis regione tiesiog privaloma paragauti alyvuogių aliejuje su česnaku pakepintų krevečių, ant žarijų keptų aštuonkojų, sardinių ir kitų žuvų. Taip pat verta paragauti Siera Nevados kalnų papėdėse užaugintų alyvuogių, graikinių riešutų, vyšnių. Karštomis dienomis atgaivos suteikia gaspačas – šalta pomidorų ir daržovių sriuba. Dažnai ji patiekiama su vytintu kumpiu – dar vienu kulinariniu Andalūzijos pasididžiavimu. Vytintas kumpis iš Ispanijos – tikras delikatesas. Mėsa pirma pasūdoma, po to pusmetį vytinama ir dar mažiausiai 6 mėnesius brandinama. O desertui Andalūzijoje jums pasiūlys gruzdintų tešlainių, aplietų medumi, ir įvairių migdolinių skanėstų.

Jūros gerybės
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Jūros gerybės

Keliautojų atsiliepimai

Keliautojai, nusprendę pažinti Andalūziją, labiausiai žavisi turtinga regiono kultūra. Flamenkas, bulių kautynės, gardi regiono virtuvė, galimybė sekti istorinių asmenybių pėdomis – visa tai dovanoja įspūdžių visam gyvenimui.

Kelionės Andalūzijoje džiugina ir gamtos mylėtojus – keliautojų atsiliepimai apie regiono grožį tik teigiami. Vienos kelionės metu galima pasimėgauti ir dramatiškais kalnais, ir vaizdingomis Viduržemio jūros bei Atlanto vandenyno pakrantėmis, derlingais vaismedžių ir alyvmedžių sodais. O keliaujant automobiliu galima apžiūrėti istorija alsuojančius Andalūzijos miestus: Granadą, Kordobą, Seviliją, – taip pat kitas gražias pietų Ispanijos lankytinas vietas.

Besisvečiavusieji Andalūzijoje ragina nepraleisti progos pasimėgauti ir paplūdimiais, pasilinksminti populiaraus kurorto Malagos gatvėse. Keliautojai tikina, kad paplūdimiai Andalūzijoje švarūs, tvarkingi ir vaizdingi, o poilsis Ispanijoje prie jūros padeda atgauti jėgas.

Aktyvaus poilsio mėgėjai vykti į Andalūziją rekomenduoja norintiems išmėginti slidinėjimą Ispanijoje. Siera Nevados kalnuose veiklos ras ne tik slidininkai, bet ir žygeiviai bei dviratininkai.

Į viršų