6 žymiausios šventyklos Balio saloje: ką svarbu žinoti apie jų lankymą ir ceremonijas

Atostogos Balio saloje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Balio saloje

Balio sala keliautojus traukia pasakiškais gamtos vaizdais, baliečių nuoširdumu ir pilnu atsidavimu savo istorijai, tradicijoms, mitams ir religijai, kurie glaudžiai persipina kasdieniame gyvenime. Balis yra vienintelė sala Indonezijoje, kurioje vyraujanti religija – hinduizmas, jis išsiskiria šventyklomis, jų gausa ir įvairove. Todėl pasirinkus kelionę į Balį, svarbu savo maršrute pasižymėti bent kelias šventyklas, nuo kurių Balio salos žemėlapis tiesiog mirga. O kad būtų lengviau susigaudyti, išskyrėme šešias žymiausias Balio salos šventyklas bei pažymėjome, ką praverstų žinoti, prieš jas aplankant.

  Kelionės į Balį

1. Tanah Lot šventykla

Būtina pamatyti! Tai viena iš septynių vandens šventyklų Balyje, pasižyminti išskirtine lokacija. „Tanah Lot“ baliniečių kalba reiškia „žemę jūroje“. Ši šventykla pastatyta pusiasalyje ant uolos, nuolat skalaujamos vandenyno bangų, o pakilus vandeniui ji būna tarsi atskirta nuo žemyninės dalies.

Patarimai!

 • Įspūdingiausiai Tanah Lot šventykla atrodo per saulėlydį, tad rekomenduojame kelionę į šventyklą planuotis taip, jog atvyktumėte apie 17 valandą.
 • Aplink šventyklą nėra kitų lankomų objektų, todėl patariame į kelionės maršrutą papildyti pora sustojimų – prieš atvažiuodami į šią šventyklą, aplankykite Seminyak kurortą ir Jatiluwih ryžių terasas.
Tanah Lot šventykla
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tanah Lot šventykla

2. Uluwatu šventykla

Būtina pamatyti! Ši Balio šventykla pastatyta ant 70 metrų aukščio uolos krašto ir nuo jos atsiveria įspūdingas vaizdas į Indijos vandenyną. Kelionės į šventyklą metu galėsite pažinti tradicijas – kasdien 18 valandą lauke prie šventyklos vyksta Kecak šokio pasirodymas saulėlydžio fone.

Patarimai!

 • Jei link Uluwatu šventyklos vyksite iš Ubudo ar kitos rytinės salos dalies, šventyklos aplankymui skirkite visą dieną: kelionės metu galima ilgam strigti kelio spūstyse, nes reikia pravažiuoti sostinę Denpasarą.
 • Prie šventyklos ypatingai saugokite savo daiktus – šventykla garsėja aršiomis beždžionėmis, kurios yra labai drąsios ir nepasižymi kuklumu net prieš turistus.
Uluwatu šventykla
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Uluwatu šventykla

3. Besakish šventykla

Būtina pamatyti! Besakish šventyklų kompleksas yra didžiausia šventykla Balyje ir viena svarbiausių šventyklų patiems hinduistams. Ji yra didžiausio kalno Balyje, aktyvaus ugnikalnio Agungo papėdėje – vietinių tikima, kad tai pats švenčiausias kalnas! Turistams ši šventykla yra lengvai pasiekiama, o šioje vietovėje grožimasi ne tik 23 šventyklų kompleksu, bet ir įstabiu Agungo ugnikalniu.

Patarimai!

 • Ši Balio šventykla yra viena labiausiai lankomų turistų, todėl joje sukasi nemažai vietinių, bandančių užsidirbti iš naivių keliautojų. Atminkite, kad Jums tereikia susimokėti už bilietą, į kurio kainą įskaičiuotas sarongas ir gido paslaugos. Jei norite eiti be gido, jo galite mandagiai atsisakyti, tačiau bilieto kaina dėl to nesumažėja. Artėdami prie šventyklos, už nieką mokėti Jūs neprivalote, nors vietiniai ir bandys įtikinti, kad būtina įsigyti auką ar atviruką iš vaikų, nukentėjusių nuo ugnikalnio Agungo išsiveržimo.
Besakih šventykla
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Besakih šventykla

4. Ulun Danu šventykla

Būtina pamatyti! Ulun Danu šventykla daugeliui turistų žinoma kaip šventykla ant vandens. Įkurta ant Bratan ežero kranto ji sudaro plaukiančios šventyklos vaizdą ir pritraukia romantikos mėgėjus. Dar XVII a. pastatytoje Balio šventykloje nuolat vyksta aukojimo ceremonijos vandens, ežerų ir upių deivei Dewi Danu. Po šventyklos aplankymo, čia pat galima išsinuomuoti vandens motociklą, parasparnį arba žvejybos įrangą ir geriau pažinti Bratan ežerą.

Patarimai!

 • Jei kelionę į Balio Ulun Danu šventyklą pradėsite rytinėje salos dalyje, nuo Ubudo miesto iki šventyklos teks važiuoti apie 45 km, todėl rekomenduojame pasiplanuoti tą dieną pamatyti ne vieną šiaurinės dalies salos įžymybę. Siūlome aplankyti šalia esančius Git Git krioklius ir, jei yra galimybė, patariame saulėlydžiu grožėtis Lovinos įlankoje.
Ulun Danu šventykla Balyje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Ulun Danu šventykla Balyje

5. Tirta Empul šventykla

Būtina pamatyti! Tirta Empul šventykla skirta garbinti vandens Dievui Višnu, ji suprojektuota vandens ceremonijų vykdymui ir garsėja savo šventu šaltinio vandeniu. Šventykloje yra 2 baseinai, kurie nuolat pasipildo gėlo vandens versme, baliečių laikoma šventa („Tirta Empul“ – „šventoji versmė“ balietiškai). Apsilankydami šioje vandens šventykloje turistai turi galimybę prisiliesti prie baliečių religijos ir filosofijos, sudalyvauti vandens ceremonijoje ir vandeniu apsivalyti sielą. Ceremonijos metu brendama į šventą vandenį ir apsiprausiama prie tekančio vandens srovių. Galima šventykloje lankytis ir be gido, tačiau tam reikia truputį pasiruošti iš anksto.

  Pigūs skrydžiai į Balį

Patarimai!

 • Iš anksto, dar prieš vykdami į šventyklą, pasiruoškite vandens ceremonijai reikalingas aukas. Aukas galima įsigyti turguose arba paprašyti vietinių patarti, kur jas įsigyti.
 • Dalyvavimui šventojo vandens ceremonijoje Jums bus reikalingas sarongas (sijonas iš stačiakampio medžiagos gabalo, tradicinė Pietryčių Azijos ir Okeanijos tautų apranga). Jei neturite savo sarongo, jį Jums suteiks baliečiai jau užėjus į šventyklą.
 • Į šventyklos baseinus teka net 30 vandens srovių, nepamirškite pasidomėti jų paskirtimi. Turėkite mintyje, kad vienuolikta ir dvylikta srovės yra skirtos laidotuvių ceremonijoms, todėl šiuo vandeniu nesišlakstykite.
 • Vandens ceremonijos metu teks bent iki liemens sušlapti brendant į švento vandens baseiną, todėl rekomenduojame turėti su savimi rankšluostį ir sausus drabužius: šventyklos vanduo gana vėsus ir kelias iki namų gali būti ne toks malonus šlapiems.
Tirta šventykla
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tirta šventykla

6. Gunung Kawi šventykla

Būtina pamatyti! Šis šventyklos ir laidotuvių kompleksas vadinamas architektūros stebuklu. Jis traukia turistų akį septynių metrų aukščio uolomis, kuriose iškalti dešimt monumentų. Šie antkapiai skiriami karaliui Anak Wungsu ir jo mėgstamiausioms karalienėms. Įėjus į šventyklos teritoriją, atsiveria pasakiški ryžių terasų vaizdai, o nusileidus nuokalne matomos didingosios skulptūros uolose, kas sukuria magiškos vietos įspūdį.

Patarimai!

 • Atvykus prie šventyklos ir ieškant, kur palikti transporto priemonę, prie Jūsų gali prieiti vietiniai gyventojai ir prašyti susimokėti už parkingą. Atminkite, kad mokėti jums reikia tik įeinant į šventyklą ir nepasiduokite jokiems įtaigiems įtikinėjimams.
 • Ši Balio šventykla yra greta vandens šventyklos Tirta Empul. Siūlome vienos dienos maršrute suderinti išvyką į kalnuotoje vietovėje esančią Gunung Kawi šventyklą, o po jos būtų tikra atgaiva sudalyvauti vandens ceremonijoje Tirta Empul šventykloje.
Gunung Kawi šventykla
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Gunung Kawi šventykla
Į viršų