5 priežastys, kodėl kita kelionė – į Ukrainą

Lvovas, Ukraina
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Lvovas, Ukraina

Pastaraisiais metais keliautojų žvilgsniai vis dažniau krypsta į Ukrainą. Ir nieko nuostabaus – ši didelė šalis tikrai turi ką pasiūlyti atostogautojams. Žiemos sporto entuziastus vilioja snieguoti Ukrainos kalnai, maudynių mėgėjus – kurortai prie Juodosios jūros, o kur dar tokie gražūs ir įdomūs miestai kaip Lvovas arba Kijevas! Net trumpa kelionė į Ukrainą paliks gausią šiltų prisiminimų kraitelę. Įdomu, kuo dar nustebins ši valstybė? Štai 5 priežastys, kodėl kelionę į Ukrainą verta planuoti jau dabar!

  Pigūs skrydžiai į Ukrainą

1. Ukrainoje nustebins nedidelės kainos

Keliautojai, pabuvoję šioje Rytų Europos valstybėje, džiaugiasi: kainos Ukrainoje tikrai nedidelės. Net didžiausiame mieste ir sostinėje Kijeve viskas: nuo maisto restoranuose iki viešojo transporto, – kainuoja gerokai pigiau nei daugelyje Vakarų Europos ar Lietuvos miestų. Nuvykę į Ukrainą, keliautojai gali atsipalaiduoti ir iš tiesų mėgautis atostogomis, nekvaršindami galvos dėl išlaidų. Štai kelionė taksi iš oro uosto į Kijevo centrą kainuoja vos 8 eurus, tačiau patartina automobilį kviestis tokiomis programėlėmis kaip „Uber“ ir „Taxify“. Tuo tarpu soti vakarienė su gėrimais vienam asmeniui atsieis iki 10 eurų.

Nedidelės kainos vyrauja ir viename pagrindinių Ukrainos kurortų – Odesoje. Viešbučiai, taksi paslaugos, maistas, netgi bilietai į operą šiame mieste kainuoja pigiau nei kituose Europos kurortuose, o atostogautojai visada pasitinkami šiltai ir maloniai.

Ukrainos valiuta – grivina. 100 grivinų prilygsta šiek tiek daugiau nei 3 eurams, tačiau tiksli vertė priklauso nuo galiojančio valiutų santykio. Daugelyje vietų – pradedant viešbučiais ir baigiant greitojo maisto užkandinėmis – priimamos banko kortelės, todėl nereikia vežtis didelių grynųjų pinigų atsargų. Vis dėlto vykstant į Ukrainą patartina turėti šiek tiek grivinų, jei prireiks sumokėti už maistą restorane arba gėrimus klube.

2. Proga aplankyti Černobylį

Kelionė į Ukrainą suteikia unikalią galimybę aplankyti Černobylį – 1986 m. balandį ištikusios didžiulės katastrofos vietą. Sprogus Černobylio atominės elektrinės reaktoriui, į aplinką pateko didelis kiekis radioaktyvių medžiagų. Aplinkinę teritoriją teko evakuoti, o avarijos padarinius pažaboti. Taip ištuštėjo teritorija, esanti maždaug 30 km spinduliu nuo sprogimo vietos, o reaktorius buvo uždengtas radiacijos nepraleidžiančiu gelžbetoniniu sarkofagu. Ilgą laiką patekti į Černobylio apylinkes buvo pavojinga, tačiau pamažu sumažėjus radiacijos lygiui, nuo 2011 m. į katastrofos vietą rengiamos ekskursijos. Jas galima užsisakyti ir iš Lietuvos, ir nuvykus į Kijevą. Populiariausi – vienos dienos turai, tačiau keliauti galima ir ilgesniam laikotarpiui, pasiliekant nakvoti Černobylio apylinkėse. Net ir trumpiausios ekskursijos metu aprodomos apleistos gyvenvietės, žmogaus tris dešimtmečius nepaliesta gamta, užsukama ir į avarijos epicentrą. Tiesa, ten nepatariama užsibūti, nes radiacijos lygis vis dar gana aukštas. Lankantis šiame regione reikėtų nepamiršti, kad Černobylis Ukrainai – skaudžios tragedijos, kainavusios žmonių gyvybes, vieta, todėl ir elgtis reikėtų pagarbiai, ramiai. Tai neabejotinai įdomus objektas – viešėdami Ukrainoje nepraleiskite progos jį aplankyti.

Černobylis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Černobylis

3. Neprireiks vizos

Dideliam keliautojų iš Lietuvos džiaugsmui, vykstant į Ukrainą viza nėra reikalinga. Kirtę sieną, Lietuvos Respublikos piliečiai šioje šalyje gali būti 90 dienų. Tačiau tai nereiškia, kad kelionei į Ukrainą dokumentai nereikalingi. Keliautojai privalo vežtis jų tapatybę įrodantį pasą. Svarbu atkreipti dėmesį į asmens dokumento galiojimo trukmę – pasas turi galioti bent 6 mėnesius po kelionės pabaigos. Antraip asmuo gali būti neįleistas į šalį. Tai bene svarbiausia, ką reikia žinoti vykstant į Ukrainą, kad ilgai planuotos atostogos nenueitų šuniui ant uodegos.

4. Kijevas pradžiugins lankytinais objektais

Vilioja trumpa, bet turininga išvyka į miestą? Tuomet rinkitės Kijevą – Ukrainos sostinę ir didžiausią miestą. Čia nestinga šurmulio, skanaus maisto, meno ir įdomių lankytinų objektų. Todėl atsakymas į klausimą, ką pamatyti Kijeve, paprastas: kuo daugiau! Pradėkite nuo pačios miesto širdies – Nepriklausomybės aikštės, kurioje vos prieš kelerius metus užvirė tikrų tikriausia revoliucija. Ukrainiečiams svarbią aikštę supa įspūdingi, puošnūs pastatai. Grožiu keliautojus žavi ir Michailovskio auksinių kupolų soboras – vienas seniausių vienuolynų Kijeve. Su senąja miesto istorija taip pat supažindina į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta Šv. Sofijos katedra, menanti XI a. Prabanga spinduliuoja XIX a. siekiantys Operos ir baleto rūmai – viešnagės metu nepraleiskite progos apsilankyti spektaklyje! Visai netoli rūmų stūkso XI a. gynybinės sienos palikimas – Aukso vartai. Kadaise tai buvo pagrindiniai vartai į Kijevą.

Vis dėlto Kijevo lankytinos vietos – ne vien architektūros paminklai. Mieste gausu galerijų, muziejų ir teatrų. Galų gale visa Ukrainos sostinė – viena didelė meno galerija po atviru dangumi. Vaikštinėdami jos gatvėmis dairykitės ukrainiečių ir užsienio menininkų spalvingomis freskomis išpuoštų pastatų. Tuo tarpu Dniepro pakrantės ir salos vilioja aktyviomis pramogomis – žaliuojančiuose parkuose galima maloniai pasivaikščioti arba pasivažinėti dviračiais. O jei į gražųjį Kijevą norite pažvelgti iš paukščio skrydžio, pakilkite į monumentalios skulptūros „Motina tėvynė“ viršų. Gražūs Dniepro ir miesto vaizdai taip pat atsiveria nuo Vladimiro kalvos, į kurią galima pakilti senuoju funikulieriumi.

Žmonės eina tiltu virš Dniepro upės Kijeve
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Žmonės eina tiltu virš Dniepro upės Kijeve

5. Aplankant Odesą – galimybė išsimaudyti Juodojoje jūroje

Bene populiariausias kurortas Ukrainoje – Odesa – atostogautojus vilioja nedidelėmis kainomis, gražiais vaizdais ir šiltomis Juodosios jūros bangomis. Tačiau tai daugiau nei paprastas kurortas – tai įdomus miestas, nestokojantis dėmesio vertų lankytinų objektų. Visų geriausia tai, kad lankytinas vietas Odesoje apžiūrėsite greitai, mat miestas nedidelis ir kompaktiškas, o transporto kainos – daugiau nei įkandamos. Iš architektūrinių šedevrų verta paminėti baroko ir rokoko stiliumi dekoruotus operos ir baleto rūmus, klasicistinio stiliaus Tolstojaus rūmus ir netoli jų dunksančius Potiomkino laiptus – vieną lankomiausių objektų visoje Odesoje. Nuo šių milžiniškų laiptų viršaus atsiveria kvapą gniaužianti miesto ir Juodosios jūros panorama. Nevalia neužsukti ir į garsiąją Deribasovo pėsčiųjų gatvę, kurioje vienas paskui kitą rikiuojasi išskirtiniai restoranai, greitojo maisto užkandinės ir prabangios parduotuvės. Deribasovo gatvė – Odesos širdis, joje nuolat tvyro malonus šurmulys.

Vis dėlto reikia pripažinti, kad pagrindinis Odesos traukos objektas – šilta Juodoji jūra. Poilsiui Ukrainoje prie jūros galima rinktis vieną iš auksiniu smėlių nubertų Odesos paplūdimių: Arkadijos, Lanžerono, Otrados arba Delfinų. Arba vienos kelionės metu išbandyti juos visus!

Savaitgalis Odesoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Savaitgalis Odesoje

Pravers ukrainietiškas žodynėlis

Ukrainiečiai – šilti ir draugiški žmonės, keliautojus pasitinkantys su šypsena ir mielai padedantys ko nors prireikus. Jei norite pavergti jų širdis, prieš kelionę į Ukrainą pramokite kelias naudingas frazes ukrainietiškai – ir susikalbėti bus lengviau, ir vietiniai pasijus pamaloninti. Dalinamės trumpu keliautojo žodynėliu.

Lietuviškai Ukrainietiškai
Laba diena Dobrij den (Добрий день)
Atsiprašau Pereprošuju / Vybačte! (Перепрошую / Вибачте!)
Kiek kainuoja? Skilki? (Скільки?)
Norėčiau nusipirkti... Ja chočiu kupyty... (Я хочу купити...)
Ačiū Diakuju (Дякую)
Nėra už ką Prošu bud laska (Прошу будь ласка)
Kur tualetas? De tualet? (Де туалет?)
Prašyčiau sąskaitą Rachunok, bud laska (Рахунок, будь ласка)
Prašau Bud laska (Будь ласка)
Viso gero Do pobačenja (До побачення)
Taip Tak (Так)
Ne Ni (Ні)

Ukraina – puiki šalis atostogoms. Tiek ilgesnėms kelionėms autobusu, tiek trumpoms savaitgalio išvykoms. Įdomūs lankytini objektai, nedidelės kainos ir šiltas vietinių bendravimas kviečia vėl ir vėl grįžti į Ukrainą, pažinti šios šalies gamtą, kultūrą ir istoriją.

Į viršų