5 patarimai keliaujantiems į Kroatiją su šeima

Dubrovniko senamiesčio stogai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Dubrovniko senamiesčio stogai

Naujų atradimų ieškantys atostogautojai vis dažniau renkasi kelionę į Kroatiją. Ši nedidelė Adrijos jūros bangų skalaujama šalis – tikras rojaus kampelis, kuriame galima suderinti aktyvų ir pasyvų poilsį. Nuostabaus grožio gamta, turtinga istorija, gardus maistas ir svetingi vietiniai – tai dar ne viskas, ką galima atrasti ir patirti šioje Balkanų valstybėje. Dairotės vietos būsimoms šeimos atostogoms? Dalijamės patarimais, kad kelionė į Kroatiją būtų sklandi ir įdomi.

  Pigūs skrydžiai į Kroatiją

1. Kelionė į Kroatiją automobiliu, autobusu ar lėktuvu?

Kelionė į Kroatiją šeimai gali tapti malonia ir įkvepiančia patirtimi arba… tikru košmaru, jei atostogas suplanuosite visko neapgalvoję. Sprendžiant, kaip pasiekti šią vaizdingą šalį, reikia atidžiai pasverti savo poreikius, atsižvelgti į laiko ir finansinius išteklius. Dėl sąlyginai nedidelio atstumo (nuo Lietuvos sienos iki Adrijos jūros pakrantės – kiek daugiau nei 1600 km) ne vienas atostogautojas ryžtasi kelionei į Kroatiją automobiliu. Tai tinkamas sprendimas šeimoms, galinčioms atostogoms skirti daugiau nei savaitę. Vykstant automobiliu galima susidėti tiek daiktų, kiek tik rodosi, kad prireiks, taip pat panorus stabtelėti ir atsikvėpti. Be to, keliaujant į Kroatiją automobiliu maršrutą galima susidėlioti per įdomiausias Europos vietas ir tuo pačiu pažinti pakeliui esančias valstybes. Tuo tarpu kelionė į Kroatiją autobusu, tikėtina, kainuos mažiau, tačiau bus ne tokia patogi. Kita vertus, įsėdus į autobusą visi šeimos nariai galės atsipalaiduoti ir mėgautis atostogomis, niekam nereikės vairuoti ar sekti maršruto žemėlapyje.

Bene brangiausiai atsieis kelionė į Kroatiją lėktuvu, ypač jei pasirinksite skristi ne pigiausiomis oro linijomis. Susiruošus skristi reikės tilpti į bagažo svorio apribojimus – ar tikrai atsispirsite pagundai lauktuvių parsivežti puikaus kroatiško vyno? Žinoma, kelionė lėktuvu turi daug privalumų – prireiks vos kelių valandų, ir jau būsite atostogų vietoje. Tai ypač pravartu keliaujant į Kroatiją su vaikais, kurių kantrybės atsargos, kaip žinia, greitai išsenka. Taigi, vieno teisingo atsakymo, kaip keliauti į Kroatiją, nėra. Tiesiog atsižvelkite į tai, kas svarbiausia jūsų šeimai, o jei apsispręsti vis tiek sunku, nedvejodami kreipkitės į kelionių agentūrą.

Kelionė automobiliu
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kelionė automobiliu

2. Kaip pasiruošti žygiui po Plitvicų parką

Kroatijos gamta pavergė ne vieną keliautoją. Ypač daug susižavėjimo šūksnių sulaukia į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Plitvicų nacionalinis parkas. Tai pasakiško grožio gamtos oazė – vešlių miškų apsuptyje plytintys skaidrūs ežerai. Plitvicų ežerai išsidėstę skirtingame aukštyje, o juos jungia įvairaus dydžio ir galingumo kriokliai. Valstybės saugomą teritoriją galima apžiūrėti pėsčiomis. Keliautojų patogumui Plitvicų parke nutiesti pažintiniai takai – vieniems įveikti reikia 2–3 valandų, kitiems – net iki 8. Maršrutą išsirinkite atsižvelgdami į šeimos narių pajėgumą. Jei norite apžiūrėti kuo didesnę parko teritoriją, apsvarstykite galimybę apsistoti netoliese ir Plitvicų ežerams skirti dvi dienas.

Kad ir kurį maršrutą pasirinktumėte, žygiui pasiruoškite atsakingai. Nepamirškite geriamo vandens atsargų, ypač jei keliaujate vasarą. Nors nacionaliniame parke yra vietų pavalgyti, į kuprinę įsidėkite lengvų užkandžių – ilgai kulniuojant pėsčiomis alkis gali užklupti netikėtai. Apsiaukite patogius ir patvarius batus, ypač jei esate nusiteikę įveikti vieną ilgesnių maršrutų. Įsitikinkite, kad avalynė neslystančiu padu, nes kai kuriuose maršrutuose yra gana slidžių atkarpų. Plitvicų parke draudžiama išklysti iš pažymėtų takų, tačiau ne visi jie pritaikyti vaikiškiems arba neįgaliojo vežimėliams – planuodami kelionę atsižvelkite į tai. Ir nepamirškite – maudytis nežemiško skaidrumo ežeruose draudžiama!

Plitvico nacionalinis parkas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Plitvico nacionalinis parkas

3. Kokius dar miestus pamatyti be Dubrovniko ir Splito?

Kerintis Plitvicų ežerų nacionalinis parkas – toli gražu ne vienintelė vieta, kurią verta pamatyti Kroatijoje. Juk šalis garsėja ne tik gamtos grožiu, bet ir senais, antiką siekiančiais miestais. Apie Dubrovniką Kroatijos pietuose tikriausiai daug kas girdėjo. Tai sukrečiančio grožio miestas, kurį pasaulyje išgarsino serialas „Sostų karai“. Tarp keliautojų ne ką mažiau populiarus ir antras pagal dydį miestas Kroatijoje – Splitas. Jo centre dunksantys Diokletiano rūmai – gyvas istorijos muziejus po atviru dangumi. Visai netoli Splito plyti dar vienas Dalmatijos perlas – nedidelis miestelis Trogiras. III a. pr. m. e. siekiantis uostas garsėja venecijietiška architektūra, o jo senamiestis, gausus bažnyčių ir rūmų, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Dar ilgesne ir turtingesne istorija gali pasigirti šiauriau esantis Zadaras – Kroatijos seniausias nuolat apgyvendintas miestas. Turistų srautai čia mažesni nei Splite arba Dubrovnike, tačiau gražios architektūros, saulės nutviekstų paplūdimių ir skanaus maisto tikrai netrūksta. Keltai iš Zadaro plukdina į aplinkines salas, kuriose galima atrasti nuošalių pajūrio ruožų. Puikių paplūdimių pasiūlys ir Makarska – Kroatijos kurortas, įsikūręs tarp Splito ir Dubrovniko. Nors miestelis gana nedidelis, tai puiki vieta bent trumpam stabtelėti. Makarskoje poilsį pasakiško grožio paplūdimiuose galima derinti su pasivaikščiojimais istoriniame centre arba išvykomis į visai šalia plytintį Biokovo parką.

Gražūs ir įdomūs miestai – ne tik Dalmatijoje. Istrijos pusiasalyje esanti Pula – Kroatijos pažiba, jaukus miestas, kuriame ryškų pėdsaką paliko romėnai. Vienas įspūdingiausių lankytinų objektų Puloje – I a. siekiantis amfiteatras, vienas geriausiai išsilaikiusių visoje Europoje. Kadaise buvusi gladiatorių kovų vieta šiandien mielai priima koncertus ir sporto varžybas.

Zadaro miestas saulėlydžio metu
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Zadaro miestas saulėlydžio metu

4. Apie vandens pramogas

Kroatijos krantus skalaujanti Adrijos jūra tokia žydra, skaidri ir šilta, kad atostogų metu tikriausiai nesinorės iš jos išlipti. Keliautojai ir vietiniai dažniausiai to ir nedaro – pradėję maudynes anksti ryte, kol vanduo vėsesnis, jūron brenda iki pat vakaro. Keliaujant pakrante įstabaus grožio paplūdimiai rikiuojasi vienas paskui kitą, o pridėjus Kroatijos salas pasirinkimas dar labiau padidėja. Vieni triukšmingesni, kiti nuošalesni, todėl mėgstamiausią ras net išrankiausieji. Tiesa, dauguma paplūdimių Kroatijoje akmenuoti, todėl norint be skausmo įbristi į vandenį pravers specialūs vandens batai. Jie apsaugos ir nuo aštrių jūros ežių dyglių. Šių gyvių skaidriuose Adrijos vandenyse gausu, tačiau žengiant atsargiai tikimybė užminti ant jūros ežio nėra didelė.

Šilti Adrijos vandenys Kroatijoje tinkami ne tik maudynėms, bet ir įvairioms pramogoms, kurių pasirinkimas visuose pajūrio kurortuose labai didelis. Galima pasiplaukioti išsinuomotomis irklentėmis ir baidarėmis, išbandyti burlentes arba jėgos aitvarus. Skaidri jūra taip ir kviečia panirti – kodėl visai šeimai neišbandžius paviršinio nardymo? O jei esate nusiteikę didesniems nuotykiams, slėpiningas jūros gelmes galima pažinti ir su nardymo įranga. Ar nenorėtumėte iš arti apžiūrėti paskendusio laivo arba karinio lėktuvo? Jei norisi ramesnių pramogų, vaikams ir suaugusiems neišdildomą įspūdį paliks pasiplaukiojimas jachta. Pasidomėkite galimybe ją išsinuomoti ir pažinti šimtus Kroatijos salelių.

Tavo atostogos Splite!
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tavo atostogos Splite!

5. Ką valgyti Kroatijoje?

Atradimai gamtoje, miestuose ir vandenyje atima daug jėgų, kurias atgauti padės turtinga ir įvairi Kroatijos virtuvė. Kulinarinėms šios šalies tradicijoms didelės įtakos turėjo Balkanų kraštai ir Italija, todėl nenustebkite tradicinėse užeigose, vadinamose konoba, aptikę tokių patiekalų kaip rizotas, pica arba bulvių kukulaičiai. Pastarieji patiekiami su tirštu jautienos padažu, vadinamu pašticada. Itališka įtaka atsispindi ir kavinių kultūroje – kroatai kavą vertina labai rimtai. O nuo vasariškos kaitros ginasi iš italų pasiskolintais ledais.

Viešint Kroatijoje nevalia praeiti pro kepyklėles, kasdien vietiniams gyventojams ir keliautojams tiekiančias šviežius burnoje tirpstančius kepinius. Ragaukite sviestinių kruasanų ir pyragėlių burek su sūrio arba špinatų įdaru. Norint greitai užkąsti galima rinktis ir sumuštinius su dešrelėmis ćevapčići. O štai vakarienei puikiai tiks peka – tai specialiame moliniame inde troškinta žuvis, mėsa arba jūrų gėrybės su ryžiais, bulvėmis ir svogūnais. Šie patiekalai tradicinėse krosnyse troškinami kelias valandas, kol ingredientai įgauna minkštą, burnoje tirpstančią tekstūrą.

Kroatai ne veltui didžiuojasi sūriais ir vynu, todėl nepraleiskite progos šių gaminių paragauti. Ypač vertinami Pago salos sūriai. Apsilankykite artimiausiame turguje ir nusipirkite jų sau ir lauktuvėms.

Jūros gėrybių lėkštė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Jūros gėrybių lėkštė

Kiek kainuoja kelionė į Kroatiją?

Planuojant atostogas neabejotinai rūpi atsakyti į klausimą: kiek kainuoja kelionė į Kroatiją. Galutinė suma priklauso nuo pasirinkto kelionės būdo ir, žinoma, atostogautojų skaičiaus. Maisto, gėrimų ir nakvynės kainos Kroatijoje nėra labai žemos, ypač lankantis tokiame populiariame mieste kaip Dubrovnikas. Vis dėlto šeimos atostogos šioje šalyje kainuos mažiau nei, pavyzdžiui, Italijoje arba Ispanijoje. Jei nesinori permokėti, patartina rinktis ne tokius populiarius kurortus, o ledus pirkti atokiau nuo turistų lankomų objektų.

Nakvynės vietų Kroatijoje netrūksta, ypač vasaros sezonu. Tuo metu daugelis vietinių išnuomoja savo butus arba kambarius, todėl tikrai pavyks apsistoti už konkurencingą kainą. O pasirinkus apartamentus su virtuve pavyks sutaupyti maisto sąskaita.

Valiuta, cirkuliuojanti Kroatijoje – kuna. Tačiau neskubėkite išsikeisti grynųjų dar Lietuvoje. Kroatijos miestuose, net mažesniuose kurortuose, gausu bankomatų, todėl prireikus grynųjų pakaks jais pasinaudoti. Iš anksto pasidomėkite, kokius mokesčius taiko jūsų bankas, kad sąskaitos likutis po atostogų netaptų nemalonia staigmena.

Kroatija – puiki šalis smagioms ir aktyvioms šeimos atostogoms. Joje nėra kada nuobodžiauti – kerintys miestai, skaidrūs ežerai ir šiltos jūros bangos įtraukia į nesibaigiantį atradimų sūkurį. Apsirūpinkite kremu nuo saulės, maudymosi drabužiais ir pasiruoškite nepamirštamai kelionei į Kroatiją.

Į viršų