10 „Taip“ Sicilijoje: lankytinos vietos ir skanus maistas

Atostogos Sicilijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Sicilijoje

Sicilijos sala – didžiausia Viduržemio jūroje – jau seniai įsitvirtino tarp lankomiausių kraštų Pietų Europoje. Regis, keliautojai nepajėgia atsispirti turtingam istoriniam ir kultūriniam palikimui, gardžiam maistui ir dramatiškiems kraštovaizdžiams. O kur dar šiurpuliukus keliantys pasakojimai apie cosa nostra – sicilietišką mafiją! Pristatome Sicilijos lankytinas vietas ir potyrius, kuriems kelionės į šią salą metu privalote ištarti „Taip!“.

  Pigūs skrydžiai į Siciliją

Italijos sala, garsėjusi mafija

Tarp Europos ir Afrikos plytinti Sicilijos sala dėl strategiškai palankios padėties nuo neatmenamų laikų traukė įvairių tautų dėmesį. Jau VIII a. pr. m. e. saloje gyvavo prekybos tinklą Viduržemio jūroje plėtusių finikiečių ir graikų kolonijos. Dėl Sicilijos ne vieną šimtmetį virė karai, šio krašto gviešėsi germanų tautos, Bizantijos imperija, arabai, o normanams įkūrus Sicilijos karalystę salą valdė tokios įtakingos dinastijos kaip Habsburgai ir Burbonai. XIX a. Sicilija tapo suvienytosios Italijos dalimi, o 1946 m. buvo paskelbta autonominiu regionu. Vis besikeitę šeimininkai neišvengiamai suformavo salos identitetą, paliko pėdsakų krašto architektūroje, kultūroje, gastronomijoje. Būtent todėl Sicilija įdomių vietų gausa lenkia ne vieną Italijos kurortą ir regioną.

Sicilijos istorijoje svarbų vaidmenį atliko ir mafija, vadinama cosa nostra (liet. mūsų reikalas). Jos šaknys siekia XVIII a. pab. Manoma, jog tuo metu ūkininkai vaismedžių giraitėms nuo klajojančių banditų saugoti samdydavo ginkluotus būrius. Iš jų ilgainiui susikūrė mafija – organizuota kriminalinė organizacija. Nepaisant Italijos vyriausybės bandymų pažaboti cosa nostra veiklą, jos nariai iki šiol Sicilijoje turi didžiulę įtaką tiek versle, tiek politikoje.

Atostogos Sicilijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Sicilijoje

Stebinančios lankytinos vietos Sicilijoje

Planuojant atostogas didžiausioje Viduržemio jūros saloje neabejotinai kils klausimas – ką pamatyti Sicilijoje? Nusiteikite maloniai nustebti – lankytinų vietų saloje tiek daug, kad vos pasibaigus viešnagei jau norėsis vėl grįžti į šį nuostabų kraštą. Salą patogu apžiūrėti riedant automobiliu, tačiau eismas Sicilijoje gana chaotiškas. Jei nesinori sėsti už automobilio vairo, galima rinktis viešąjį transportą – saloje važiuoja ir traukiniai, ir autobusai. Tačiau nusiteikite vėlavimams ir painiems, sunkiai perprantamiems autobusų grafikams – viešint Sicilijoje prireiks visų kantrybės atsargų. Pasirinkus tinkamiausią važiavimo būdą beliks susidėlioti kelionės Sicilijoje maršrutą ir nusiteikti maloniems įspūdžiams.

Ugnikalnis Sicilijos saloje  – pasisveikinkite su Etna

Ryškiausias Sicilijos saloje – virš kvapnių apelsinmedžių giraičių grėsmingai dunksantis Etnos ugnikalnis. Nors vulkanas aktyvus (ir didžiausias Europoje), tai bene lankomiausias objektas saloje.  Pakilti į ugnikalnį galima keltuvu arba užsisakius ekskursiją specialiais autobusais. Etnai apžiūrėti rengiami ir patyrusių gidų vedami žygiai. Žiemos mėnesiais ant Etnos šlaitų veikia slidinėjimo trasos.

Etnos ugnikalnis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Etnos ugnikalnis

Aplankykite gražiąją Kataniją

Nusileidus nuo Etnos šlaitų laukia Katanija – antras pagal dydį salos miestas, ne sykį nukentėjęs nuo žemės drebėjimų ir ugnikalnio išsiveržimų. Trečią tūkstantmetį skaičiuojantis miestas garsėja romėnų amfiteatru, II a. pastatytu iš lavos akmenų buvusio graikų teatro vietoje. Architektūros mėgėjams Katanija – Sicilijos baroko pažiba. Miesto gatvėse rikiuojasi daugybė puošnių pastatų.

Katanijos miesto katedra
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Katanijos miesto katedra

Atraskite Taorminą – populiarų Sicilijos kurortą

Į šiaurę nuo Katanijos plyti populiarus kurortas Sicilijoje – Taormina. Turistai čia atranda ne tik kvapą gniaužiančius vaizdus, bet ir turtingą istorinį palikimą. Viešnagė Taorminoje – tai tarsi kelionė laiku. Miestelyje romėnų statinius keičia didingi rūmai, barokinės bažnyčios ir vešlūs angliški sodai.

Taorminos teatras, Sicilija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Taorminos teatras, Sicilija

Atsipalaiduokite Letojanyje

Jei Taorminoje keliautojai atranda istoriją, tai kaimyniniame Letojanyje – šiltą Jonijos jūrą ir gražius paplūdimius. Letojanis – populiarus Sicilijos kurortas, labiau skirtas tinginio atostogoms ir maudynėms jūroje. Malonu pasivaikščioti pagrindine miestelio alėja, o panorus praturtinti atostogas kultūriniais įspūdžiais, verta aplankyti Šv. Juozapo katedrą ir Letojanio rotušę.

Pasigėrėkite vaizdinguoju Čefalu

Riedant šiaurine Sicilijos pakrante būtina užsukti į Čefalu – vieną gražiausių salos gyvenviečių. Tai keliautojų pamėgtas kurortas, kuriame dramatiškos uolos papėdėje plyti auksinio smėlio paplūdimiai. Turtingą Čefalu istoriją atskleidžia gausus kultūrinis ir architektūrinis palikimas – romėnų pirtys, įspūdinga XIII a. katedra, slėpiningos viduramžių gatvelės, barokinės bažnyčios. Ant uolos stūkso deivės Dianos šventyklos griuvėsiai ir kadaise miestą saugojusios tvirtovės likučiai. Nuo čia atsiveria užburiantys miestelio ir jūros vaizdai.

Mediniai laivai Sicilijos pakrantėje, Čefalu
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Mediniai laivai Sicilijos pakrantėje, Čefalu

Pajuskite istorijos dvelksmą Palerme

Keliaudami į vakarus nuo Čefalu atsidursite Palerme – Sicilijos sostinėje. Miesto, kadaise ėjusio iš vienų šeimininkų rankų į kitas, istorijos audros nepagailėjo, tačiau šiandien jis kupinas gyvybės ir energijos. Iš Palermo lankytinų vietų galima išskirti bizantiškąją Palatino koplyčią, ištaigingą Casa Professa bažnyčią, klasicistinio stiliaus Didįjį teatrą ir kapucinų vienuolyną, kuriame saugoma net 8000 mumijų. Palermo skoniai geriausiai atsiskleidžia didžiuliame Ballaro turguje.

Video
Sicily International video.  Aplankyk Palermą

Įkvėpkite jūros Trapanyje

Rytinėje salos pakrantėje įsikūręs Trapanis – Sicilijos uostas, iki šiol neprarandantis svarbos. Iš čia išplaukia keltai į Sardiniją ir Tunisą, taip pat mažutę Pantelerijos salą. Uosto senamiestis turtingas dailių bažnyčių ir elegantiškų rūmų, tačiau bene labiausiai keliautojus pavergia Trapanio druskos laukai, kuriuose šis sūrus pagardas tradiciniu būdu išgaunamas iš jūros vandens. Prie druskos laukų veikia Druskos muziejus, o sūriuose telkiniuose galima išvysti rausvasparnių flamingų.

Trapanis, Sicilija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Trapanis, Sicilija

Nusikelkite į praeitį Agridžente

Patekus į salos pietus tikra nuodėmė neaplankyti prie Agridžento esančio Šventyklų slėnio. Šis UNESCO saugomas objektas nukelia tiesiai į praeitį, į senovės Graikijos klestėjimo laikus. Šventyklų slėnyje galima apžiūrėti gerai išsilaikiusius šventyklų ir kitų statinių griuvėsius. Čia kolonijas įkūrę graikai melsdavosi Dzeusui, Herai, Hefaistui ir kitiems dievams.

Šventyklų slėnis, Agridžentas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Šventyklų slėnis, Agridžentas

Atraskite Graikiją Sirakūzuose

Graikų pėdsakai ryškiai įsispaudę ir kitame Sicilijos mieste – Sirakūzuose. Vaizdingoje vietoje įsikūrusi gyvenvietė kadaise laikyta gražiausia visame graikų apgyvendintame pasaulyje. Tarp įdomiausių Sirakūzų lankytinų vietų galima įvardyti archeologinį parką, kuriame susipina graikų ir romėnų palikimas, barokinę katedrą ir archeologijos muziejų, supažindinantį su miesto praeitimi. O išvaikščiojus Sirakūzus malonu prisėsti vienoje jaukių lauko kavinių.

Sirakūzai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Sirakūzai

Nustebsite, kiek Sicilijoje turite paragauti

Kelionės į Siciliją metu garsų „Taip!“ turite ištarti ir regiono virtuvei. Sakoma, kad saloje galima atrasti koncentruotą Italijos skonį, kuriame atsikartoja graikų ir arabų virtuvių atgarsiai. Derlingas vulkaninis dirvožemis ir kaitri saulė nokina citrusinius vaisius, alyvuoges, pistacijas ir vynuoges, o jūros bangos negaili įvairiausių gėrybių – pradedant kalmarais ir baigiant tunais.

Viešėdami Sicilijoje paragaukite palermietiškos picos sfincione. Tai storapadis mielinis kepinys, pagardintas pikantišku pomidorų ir svogūnų padažu. Dar vienas populiarus užkandis – gruzdinti ryžių kukuliukai arancini. Sotesniam patiekalui rinkitės daržovių troškinį caponata arba lakštinius alla Norma, patiekiamus su baklažanais, pomidorais, bazilikais ir rikotos sūriu. Neatsisakykite ir žuvies patiekalų, pvz., kardžuvės kepsnio. Jei karštą dieną norisi atgaivos, būtinai užsisakykite granitos – saldžių minkštų ledų, dažnai pagardinamų sezoniniais vaisiais arba riešutais. Na, o desertui skanaukite įdarytų trapios tešlos vamzdelių cannoli arba džiovintais vaisiais gardinto pyrago cassata.

Itališki lakštiniai – alla Norma
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Itališki lakštiniai – alla Norma

Kiek kainuos kelionė Sicilijoje ir kada ten keliauti?

Suplanavus, ką aplankyti Sicilijoje, reikia pagalvoti ir apie tinkamą laiką kelionei, mat nuo to priklausys atostogų kaina. Turistinis sezonas saloje piką pasiekia liepos–rugpjūčio mėnesiais. Tuo metu apgyvendinimo ir paslaugų kainos išauga, paplūdimiai būna sausakimši, o ir termometro stulpelis kopia į rekordines aukštumas. Jei norisi išvengti minių ir karščio, geriausia į Siciliją vykti balandžio–birželio arba rugsėjo–spalio mėnesiais. Tai tinkamas metas žygiams, o birželį ir rugsėjį palankios sąlygos nardyti. Taupiausiems keliautojams patartina atostogas planuoti lapkričio–kovo mėnesiais, kadangi tuo metu apgyvendinimo kainos būna ženkliai mažesnės. Tačiau žiemos mėnesiais ne visi viešbučiai ir restoranai dirba, o tai gali pakišti koją planuojant maršrutą.

Kelionės į Siciliją atsiliepimai

Kuo didžiausia Italijos sala sužavi keliautojus? Daugelį pavergia Sicilijos charakteris, užburiantys kraštovaizdžiai, pasakiškai skanus maistas ir turtinga istorija. Dalindami atsiliepimus apie kelionę į Siciliją atostogautojai neslėpė susižavėjimo Etna ir tikino, kad visiems privaloma pakilti į ugnikalnį. Keliautojams patiko idiliški salos miesteliai, šilta jūra, smėlėti paplūdimiai. Savarankiškai keliavę atostogautojai neslėpė nusivylimo Sicilijos viešuoju transportu, skundėsi, kad keliaujant vien traukiniais ir autobusais nėra lengva suplanuoti maršrutą, tenka daug improvizuoti. Paklausti, kokių suvenyrų iš Italijos parvežė draugams ir artimiesiems, keliautojai vardino vietines gėrybes: alyvuogių aliejų, vyną, rankų darbo papuošalus ir marcipaninius skanėstus. Visi sutartinai tvirtino, kad kelionė į Siciliją jiems virto vienu smagiausių gyvenimo nuotykių.

Kaip itališkai užsisakyti kavos?

Siciliečiai kaip ir kiti italai maisto ir kavos kultūrai teikia didelę reikšmę. Deja, turistai dažnai nusižengia nerašytoms gastronominio etiketo taisyklėms. Kad užsisakant kavos nereikėtų klausytis dramatiškų siciliečių atodūsių, kviečiame susipažinti su pagrindiniais terminais. Norint išgerti espreso, pakaks pasakyti Un caffe per favore, mat italams espresas – tiesiog kava. Jei norite dvigubo espreso, prašykite caffe lungo, o štai ypač stiprios kavos gausite užsisakę caffe corto. Pasiilgę europiečiams įprasto didesnio kavos puodelio, paprašykite caffe americano, bet nusiteikite, kad vietiniai į tokį skystą gėralą žiūrės paniekinamai. Kapučino dera užsisakyti tik ryte, daugmaž iki 11 val. Jei po pietų kils noras išgerti kavos su lašeliu pieno, prašykite caffe macchiato. O prieš vakarienę išbandykite caffe correto – kavos, pastiprintos lašeliu grapos arba kito alkoholinio gėrimo.

Sicilija – tikras atradimų kaleidoskopas. Nuo šiltų jūros bangų iki dangų remiančios Etnos viršukalnės, nuo senovės graikų šventyklų kolonų iki puošnių barokinių bažnyčių – tokios įvairovės  pavydėtų ne vienas Italijos regionas. Įdomu, kokius įspūdžius iš šios salos parsivešite Jūs?

Į viršų